17 Ocak 2022

|

Katagoriler: Haberler, Opencart E Ticaret Blog

Android Cihazlardan Sitelere Erişim Sorunu

Android cihazlardan sitelere erişim sorunu. Mobil cihazdan siteme girilmiyor bağlantınız gizli değil hatası veriyor.Bağlantınız gizli değil hatasının bir çok nedeni bulunmakta ancak biz burada Let’s Encrypt kaynaklı bir sorunun nedenini anlatacağız.  Eski sürüm bazı android cihazlardan güvenli olduğu halde bazı sitelere artık erişim olmayacak. 7.1.1 öncesi bir android telefondan chrome tarayıcısı ile güvenli sitelere giriş yapmak istediğinizde aşağıdaki görüntü ile karşılaşırsınız. Bunun nedeni Let’s Encrypt ssl sertifikasından kaynaklanmaktadır.

Bağlantınız Gizli Değil Sorunu

Bağlantınız Gizli Değil Sorunu

Let’s Encrypt nedir.

Bir çok web sunucusuna kök sertifika sağlayan kar amacı gütmeyen otorite sahibi bir kuruluştur. Bir sunucuda web sitesi barındırmak istediğinizde http olan protokolü güvenli https protokolü olarak kullanmanızı ve arama motorlarının ve diğer tarayıcıların size güvenmesini sağlayan ücretsiz ssl sertifikasıdır.

Eski Android Cihazlardan Erişim Olmayacak.

Güvenilir ve otorite sahibi Let’s Encrypt geçtiğimiz ekim ayında Android 7.1.1 sürümden önceki sürümleri çalıştıran telefonların artık kök sertifikasına güvenmeyeceğine ve kullanıcıların birçok güvenli web sitesini ziyaret etmesini engelleyeceğine dair bir uyarı yayınladı.

Yani eski sürüm bir android cihazdan chrome tarayıcısı ile bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda. Yukarıdaki resimde gördüğünüz uyarıyı alacaksınız.

Ancak bu durum tüm tarayıcılar için geçerli değil. Örneğin, mozilla gibi android eski sürüm kök sertifikasına güvenen tarayıcılarda böyle bir hata ile kaşılaşmazsınız. Bu durumda eski sürüm telefon kullanmaya devam edecekseniz telefonunuza mozilla veya destekleyen diğer farklı bir tarayıcı indirip kurmanızı öneririz.

Bu durum hem site sahipleri hemde kullanıcılar için oldukça karmaşık bir durumdur. Çünkü bağlanmaya çalıştığınız web sitesinin güvenli veya olmadığını anlamakta zorlanmanıza neden olacaktır. Eski sürüm bir telefon kullanıyorsanız ve bir siteye bağlanmak istediğinizde bağlantınız gizli değil uyarısı alıyorsanız aynı siteye farklı bir tarayıcı ile girip kontrol ediniz.

Ssl Sertifikam Var Ama Bazı Müşteriler Güvenli Değil Diyor

Site sahipleri ise böyle bir şikayet aldıklarında durumu farklı bir tarayıcı veya yeni sürüm bir mobil cihazdan deneyerek kontrol etmelidir. Eğer farklı tarayıcı ile sitenize sorunsuz giriş yapıyorsanız sunucunuz ile durumu görüşmenizi tavsiye ederiz. Bir çok nedeni olabilir ancak  muhtemelen Let’s Encrypt kaynaklı bir sorun yaşıyorsunuz demektir.

Bu sorun sosyal bağlantılardada yaşanmaktadır. Örneğin, instagram mağazanızdan satış yapıyorsanız müşteriler mağazanızdaki ürünlere tıkladığında aşağıdaki durum ile karşılaşır.

instagram mağaza erişim sorunu

instagram mağaza erişim sorunu

Bu nedenle instagram mağazanıza erişim olmaz.

Bu durum mobil telefonlarınızda veya tabletlerinizde kullanmakta olduğunuz epostalarınızada yansıyabilir. Epostalarınızda gönderirken yada almaya çalışırken güvenli bağlantı sorunu yaşamanıza neden olabilir.

Bir başka olabilecek sorun ise google arama motorlarındaki durumunuzu ciddi şekilde etkileyecektir. Eski sürüm mobil cihazların kullanım oranının Let’s Encrypt verilerine göre %42 olduğunu düşündüğümüzde sitenize erişemeyen kişilerin sayısı hiç az olamayacaktır. Bu durum google analytics verilerine yansır. Örneğin ekim ayı öncesi sitenizden hemen çıkma oranı %40′ ekim ayı sonrası bu oran %82 bu durumda arama sonuçlarındaki sıralamanız değişir. Ve sıralama kaybına uğramanıza neden olabilir.

Bu durum site sahipleri ve e-ticaret sitesi sahipleri için ciddi bir sorundur. Hem müşteri kaybına hemde firmanın imaj kaybına neden olur.

Let’s Encrypt Çözümü

Ücretli bir ssl kullanmak sorunu çözecektir. Veya sunucu panelinizi değiştirip diğer ücretsiz comodo ssl sertifikası sağlayan bir panele geçebilirsiniz. Ancak buda farklı maliyetlerin oluşmasına neden olacaktır.Bu nedenle bizim tavsiyemiz ücretli bir ssl sertifikası ile işinizi sağlama almanızdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Cihazlar İle Giriş Yapılamıyor?

Desteklenen Tarayıcı Ve İşletim Sistemleri

Windows >= XP SP3
macOS >= 10.12.1
iOS >= 10
iPhone 5 ve üzeri, iOS 10
Android >= 7.1.1
Mozilla Firefox >= 50.0
Ubuntu >= kesin / 12.04
Debian >= jessie / 8
Java 8 >= 8u141
Java 7 >= 7u151
NSS >= 3.26

Desteklenmeyen Tarayıcı Ve İşletim Sistemleri

macOS < 10.12.1
iOS < 10
Mozilla Firefox < 50
Ubuntu >= cesur / 8.10
Debian >= sıkıştır / 6 ve < jessie /8
Java 8 >= 8u101 ve < 8u141
Java 7 >= 7u111 ve < 7u151
NSS >= v3.11.9 ve < 3.26
Amazon FireOS
Cyanogen > v10
Jolla Sailfish OS > v1.1.2.16
Kindle > v3.4.1
Blackberry >= 10.3.3

Böğürtlen < v10.3.3
Android < v2.3.6
Nintendo 3ds
SP3’ten önceki Windows XP
SHA-2 imzalı sertifikaları işleyemez
Java 7 < 7u111
Java 8 < 8u101
Windows Live Mail (2012 posta istemcisi, web postası değil)

Ssl Sertifikam Var Ama Bazı Müşteriler Giremiyor

Ssl sertifikanız geçerli ve güvenlir olsa bile eski cihazlardan giriş olmayacaktır. Yukarıdaki listeden bakabilirsiniz.

Masa Üstü Tarayıcıdan Giriliyor Mobil Tarayıcıdan Girilmiyor

Evet masa üstü bilgisayarlardan sorun olmayacaktır. Çünkü durum sadece mobil android cihazlar için geçerli bir durumdur.

Bunun %100 Bir Çözümü Varmı?

Şuanki en iyi çözüm ücretli ssl kullanmak.

Ücretli Ssl İle Kesin Çözüm Olucakmı? Ücretli Olduğu Halde Girilemeyen Siteler Var Ne Yapmalıyım?

Let’s Encrypt kaynaklı ise evet kesin çözüm. Diğer sorunların çözümü değildir. Bağlantınız gizli değil hatası nedeni ile giremediğiniz sitelerin farklı pek çok nedeni bulunmakta. Bu Sayfadan Okuyunuz.

Farklı Nedenler.

  1. Sayfayı yenileyin.
  2. Ortak WiFi kullanmadığınızdan emin olun.
  3. Tarayıcı önbelleğini, çerezlerini ve geçmişini temizleyin.
  4. Gizli Mod’u Deneyin.
  5. Bilgisayarınızın tarihi ve saatini kontrol edin.
  6. Antivirüs yazılımını veya internet güvenlik programını kontrol edin.