Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi İçin Olması Gerekenler

Başarılı bir e-ticaret sitesi için olması gerekenler. E-Ticaret sitesi kurmak günümüzde oldukça kolaylaştı. Örneğin opencart e-ticaret paketleri ile bir günde satışa başlayabilirsiniz. Başlangıç bu kadar kolay olacaktır ancak kurulum sonrası  e-ticaret sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız temel olarak bazı olması gerekenler vardır.

Başarılı bir e-ticaret sitesi için olması gerekenler hakkında önemli konuları burada sizlerle paylaşacağız.

Site Tasarımı

opencart temaları

opencart temaları

Başarılı bir eticaret sitesi için tasarım tabiiki önemlidir. Yüksek bütçe gerektirsede konsept tasarım en iyisi olacaktır. Ancak hazır tasarımlar içerisindende optimize ve müşteri deneyimine en uygunu seçilmeli. Burada en önemli konu tasarımınızın bir çok ihtiyaca yönelik hazır olmasıdır. Aksi bir surumda çok sayıda ek modül almak zorunda olacaksınız. Kapsamlı bilgi için bu sayfamızı okuyun.

Detaylı Ürün Bilgileri

Ürün Detayları

Ürün Detayları

Sitenize eklediğiniz ürün hakkında olabildiğince geniş açıklama yapmalı ve ürün özelliklerini mutlaka belirtmelisiniz. Geniş ürün açıklaması ve ürün özellikleri hem ürünü almak isteyen ziyaretçi hemde arama motorları açısından çok önemlidir.

Ürün Puanları Ve Yorumlar

Bu konu oldukça hassas olunması gereken bir konudur. Ürün hakkındaki puanlar ve yorumlar konusunda müşterilerin özgürce yazdıkları dürüst yorumlara ve puanlara izin vermelisiniz. Bir çoğumuz google benim işletmem gibi yerlerdeki yorumlara ve puanlara müdehale etmek ister ancak bu doğru bir uygulama değildir. Sitenizde sadece iyi yorumlara izin vermek müşteri, üzerinde olumsuz bir etki oluşturur. Müşteri yorumları sitenizde kolayca kontrol edilebilir olduğunu sadece sizin değil ziyaretçilerinizinde bildiğini unutmayın.

Kolay Ürün Arama

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi İçin Olması Gerekenler

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi İçin Olması Gerekenler

Sitenizde ürün arama kolay olmalıdır. Sitenizde arama motoruna erişmek ve arama yapmak basit olmalıdır. Aynı zamanda ürün ve listelerde’de arama yapmayı kolaylaştırın. Kategorilerde filtreli arama yapılmasını sağlayın. Müşterilerinizin aradıklarını kolayca bulmaları ve alternatif ürünlere kolayca ulaşabilmeleri satışlarınızı önemli ölçüde etkileyecektir.

Ürün Fiyatları

Ürün fiyatlarınız müşterilerinize açık ve anlaşılır şekilde görünmelidir. Örneğin, müşteri ürünü sepete atıp ödeme sayfasına geldiğinde,  kargo ve diğer kapıda ödeme gibi ücretler dışında, başka ücretler ile karşılaştığında durum alışverişten vazgeçme ile sonuçlanabilir. Bu yüzden ürün ile ilgili farklı ödemeler gerekiyorsa ürün sayfasında belirtiniz. Ayrıca kdv dahil ve kargo bizden gibi uygulamalar ile hiçbir süprize izin vermeyebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Hesaplar Oluşturun

E-Ticaret sitenize 2 farklı giriş veya daha fazla giriş oluşturabilirsiniz. Standart kişi alışverişi ve diğer kurumsal firmalar için. Bu sitenize hesap oluşturmak isteyen ziyaretçi için güven verici olacak ayrıca sitenize kurumsal bir yapı oluşmasını sağlayacaktır. Bu işlemi opencart ile nasıl yapabileceğinizi bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

İstek Listesi Ve Favorilere Ekleme

İstek listesi ve favorilere ekleme özelliği ile müşterilere daha rahat bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz. Tabii burada dikkat edilmesi gereken bir konuda bu özelliklerin nasıl çalıştığıdır. Müşteriler için anlaşılması ve erişilmesi çok kolay olmalıdır. Bu noktada tasarımınızın özellikleri önemlidir. Ayrıca ek olarak ürün karşılaştırma özelliğinin olmasıda önemlidir. Bu özellik ile müşteriler sitenizde birbirine çok benzeyen ürünler arasındaki farkı kolaylıkla gözlemleyebilecektir.

Alışverişlerin esnek olması önemli faktörlerdendir. Peki alışverişi ve sipariş karşılamaları nasıl esnek bir hale getirebiliriz.

Sepet

Bu özellik zaten her e-ticaret sitesinde mevcut olan bir özelliktir ancak nasıl çalıştığı çok önemlidir. Günümüzde site anasayfasından bir ürün almak istediğimizde sepete at, sepete git, kasaya geç gibi 3 farklı aşama ile tamamlanıyor, ancak bu masa üstü cihazlarda herhangi bir sorun olmasada mobil cihazlarda sorun bir hale gelebilir. Bunu hızlandırmanın yolu ise tasarım ve bileşenleridir. Örneğin, opencart temaları içerisinden seçim yaparken ürün sayfasına giriş yapmak zorunda kalmadan alınabilir özelliği olan bir tasarım seçmelisiniz. 2. olark ise opencart tek sayfa pro modülü ile sepet ve tüm aşamalarını tek tık haline dönüştürün ve müşterilere kolay bir alışveriş deneyimi yaşatın.

Teslimat Seçenekleri

Müşterileri tek bir teslimat seçeneğine mahkum etmeyin. Alternatif seçenekleri mutlaka sunmalısınız. Yapılan araştırmalar müşterilerin alternatif ödeme seçeneklerini sıkça kullandıklarını gösteriyor. Örneğin, bir ürünün, kargo, kapıda ödeme ve ek ücret karşılığıda olsa ertesi gün teslimat seçeneği olması müşterileriniz istedikleri ürüne istedikleri zaman ulaşabilme imkanı sağlar.

Ürün İade Politikası

E-Ticaret sitelerinde bilgi sayfaları pek önemsenmiyor. Genellikle ezbere bilinen bilgiler eklenip geçiliyor ancak bu durum müşteri açısından öyle değil. Yapılan  araştırmalar bilgi sayfalarının alışverişlerde etkili olduğunu gösteriyor. Bilgi sayfalarına kolayca erişilebilen bir iade politikası ekleyin ayrıca sattığınız ürünler ile alakalı ürün destek, sık sorulan sorular gibi ilave bilgi sayfaları oluşturun. Bu uygulamalar alışveriş yapmak isteyen müşterilerinizin endişelerini giderecektir.

Ödeme Seçenekleri

Google analytics ölçümlerine ve farklı analiz sonuçlarına göre birden fazla ödeme seçeneğinin olması geri dönüşleri artırmaktadır. Bu nedenle sitenizde tek bir ödeme seçeneği bulundurmak yerine alternatif ödeme seçenekleri bulundurun. Örneğin, kredi kartı ile ödeme ile birlikte kapıda ödeme, havale ile ödeme gibi çeşitli ödeme yöntemleri geri dönüşleri artıracaktır. Bir örnek verelim, müşteriniz internetten alışverişe alışık değil ve hatta ilk kez alışveriş yapacak. Bu durumda kredi kartı ile alışveriş yapma konusunda endişe duyar. Bu nedenle kapıda ödeme veya havale yöntemini tercih eder.

Müşteri hizmetleri

Müşterilerinizin diledikleri anda size ulaşabilir olması önemlidir. İletişim ve telefon numaranız her sayfada kolayca erişebilir şekilde bulundurun. Her sayfada telefon numarası olmalı ve akıllı telefonlar için üzerine tıklandığında direkt aramalıdır.

Canlı Sohbet

Müşterilerinizin alışveriş esnasında yada alışveriş öncesi ek sorular sorabilme veya ürün hakkında daha kapsamlı bilgi alabilme imaknı sunmalısınız. Bunun için whatsapp, facebook messenger, yada farklı bir canlı görüşme uygulaması kullanabilirsiniz. Örneğin, opencart gelişmiş whatsapp modülü bu konuda size yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya

Sosyal medyanızın gerekli bağlatılarını kurduğunuzdan emin olun. Müşterilerin size farklı kanallardanda ulaşabilmesi için en az iki sosyal medya bağlantısı bulundurun. Sosyal medya e-ticaret için önemli bir iletişim ve reklam kanalıdır. Sosyal medyadaki varlığınız sadece açtığınız bir sayfadan ibaret olmamalıdır. Düzenli paylaşımlar yapmalı ve güncel dikkat çekici konuların paylaşmalısınız. Eğer bunları yapacak vaktiniz sınırlı ise bir sosyal medya yönetim aracı kullanın. Ayrıca sosyal mecralarda mağazanızın olmasıda önemlidir. Bu konu hakkında kapsamlı bilgi için bu sayfamızı okuyun.

Güvenlik

E-Ticaretteki en önemli konuların başında gelir. Sitenizde mutlaka ssl sertifikası olmalıdır. Paytr ve bu gibi sanal pos servsileri kendilerinden olduğu için ssl sormayabilir ancak sitenizde görünmemesi endişe verici olacaktır. Sitenizin nekadar güvenli olduğunu müşterilere belirtmelisiniz. Örneğin ilk olarak bilgi sayfalarına sitenizin güvenliği ile ilgili kolay erişilebilir bir yazı ekleyin. Örnek olarak bu sayfayı inceleyebilirsiniz. Daha sonra sitenizin alt yada orta kısmına kullandığınız güvenlik sertifikası bilgilerini ve rozetini ekleyin. Ek olarak opencart güvenlik klavuzunu okuyun ve gerekli yönergeleri uygulayın. Güvenlik ile ilgili bir başka konu ise sunucunuzdur. Bu sayfamızda sunucu seçimi ve güvenliği ile ilgili bilgiyi bulabilirsiniz.

Mobil

Günümüzde alışverişlerin %61’i mobil cihazlardan yapılmakta. Bu nedenle sitenizin mobil durumu önemlidir. Bu konu hakkında mobil satışları artırma ve mobil tasarımın önemi sayfalarımızı okuyun.

Başarılı bir e-ticaret sitesi için olması gerekenler hakkında daha fazla bilgi için blog konularımızı okuyun.

Şimdi E-Ticaret Zamanı