C2C Nedir?

C2C Nedir? İngilizce açılımı “‘consumer to consumer” olan ve “Tüketiciden Tüketiciye” anlamına gelen bir e-ticaret modelidir.

C2C’de Tüketiciler online bir web sitesinde bir araya gelerek ürünlerini kendi belirledikleri fiyat ile sergilerler ve alıcı tüketiciler online olarak satın alırlar. C2C eticaret’in yapıldığı bu online web sitesi bir aracı konumundadır. ürünler için bilgi girmek tanıtım yapmak vb. işlemlerde bulunmazlar, bu işlemleri tüketici yapar. C2C eticaret modeli’nin bir diğer özelliği ise, satılan hizmet/ürünler için faturalandırma yapmak zorunda olmamasıdır.

C2C Elektronik ticaret sistemi

C2C siteleri tüketicilerin ürünleri’ni belirledikleri komisyon dahilinde yayınlamayı hedeflemişlerdir.

Örneğin; (c2c sitesi örnek kimisyon oranı %10 olsun) A Tüketicisi x ürününü 100 TL olarak yayınlamak istediğinde C2C sitesi A Tüketicisinden x ürününü yayınlamasının karşılığında ürün satış fiyatına komisyon ekler. B Tüketicisi x ürünü (100 TL) online olarak satın alır. x ürün parası C2C sitesinin hesabına aktarılır. C2C sitesi 100 TL ‘ye satılan üründen komisyonunu çıkartır ve satıcıya aktarır. 100 tl %10 komisyon 90 tl ödeme yapar. C2C sitesi 10 TL kazanmış olur.

Sıfır Risk Nedir ?

Tüketiciler birbirlerini görmeden, ürünlerini kontrol edip alamadıklarından dolayı böyle bir fikir ebay tarafından yapılmıştır.

Alıcı ödeme yapar

Alıcı, ürün bedelini kredi kartı, banka kartı veya diğer ödeme yöntemleri ile öder. Para, C2C sitesi havuz hesabında birikir.

Satıcı ürünü kargolar

Satıcı, ürünü gönderdikten sonra, kargo fiş numarasını ve paranın aktarılmasını istediği banka hesap numarasını C2C sitesi üzerinden sisteme girer.

Alıcı ürünü onaylar

Alıcı ürünü teslim aldığında, kargo görevlisi yanında ürünü kontrol eder. satın aldığı ürün ile aynı ürün ise C2C sitesi üzerinden sisteme aldığına dair onay verir.

Para satıcıya aktarılır

Ürün bedeli, alıcının onayıyla C2C sitesi tarafından satıcının banka hesabına aktarılır.

Sıfır Risk ile satıcı, ürünü kargolamadan önce tahsilatını garanti altına almış olur. Alıcı ise, parayı ödemeden önce ürünü inceleme fırsatı bulmuş olur.

C2C Nedir? konusunda daha fazla bilgi için iletişime geçiniz. C2c platformu kurmak için opencart c2c e-ticaret paketlerini inceleyiniz.