E Ticaret güven damgası nedir

E Ticaret güven damgası nedir. E-ticarette güvenlik, gizlilik ve hizmet kalitesi gibi konularda standartların daha da yüksek seviyeye çıkmasını sağlayan Güven Damgası uygulamasının kapsamı genişletildi.

GÜVEN DAMGASI NEDİR?

Resmî Gazete’nin 6 Haziran 2017 tarihli nüshasında yayınlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ ile e-ticaret siteleri için yeni bir sisteme geçilmiştir. Ticaret Bakanlığı, Türkiye’deki tek güven damgası sağlayıcı olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni yetkilendirmiştir.

Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’in dördüncü maddesinde güven damgası, “Bu Tebliğde öngörülen asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıya verilen elektronik işaret” olarak tanımlanmıştır.
Güven damgasının işlevi açık bir şekilde “asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standardının” varlığına işarettir.

Güven damgasının bulunması, TOBB’un ilgili e-ticaret sitesine kefil ya da garantör olduğu anlamına gelmez.
Güven damgası, sayfada bulunan mal ya da hizmetlerin kalitesine de garanti olarak yorumlanamaz.
Güven damgası, web sayfasında ticareti yapılan mal ya da hizmetin ifasına yahut vaat edilen niteliklerine ilişkin finansal bir güvence olarak da anlaşılamaz.
Güven damgası kullanılan hiçbir ülkede de Güven Damgası Sağlayıcı’nın ilgili web sayfalarına bir garantörlük verildiği şeklinde yorumlanmamaktadır.

GÜVEN DAMGASI BAŞVURU SÜRECİ

Güven Damgası başvurusunun sonuçlandırıldığı sürece genel bakış.
Güven Damgası başvurusu hakkındaki sorularınızı guvendamgasi@tobb.org.tr adresine iletebilirsiniz.

GÜVEN DAMGASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ uyarınca istekli e-ticaret sitesi www.guvendamgasi.org.tr adresi üzerinden başvuru formunu doldurur ve başvuru belgelerini sisteme yükler. Formu doldurmanın yanı sıra istekli e-ticaret sitesinin ayrıca kendisine uygun güvenlik testini yaptırması ve başvuru ücretini de yatırması gerekmektedir.

BAŞVURU 30 GÜN İÇİNDE DEĞERLENDİRİLİR

Güven damgası başvurusunun değerlendirilmesinde hizmet sağlayıcı ya da aracı hizmet sağlayıcının başvuru esnasında sunmuş olduğu ve doğruluğunu taahhüt ettiği bilgi ve belgeler güven damgası alma şartları bakımından ilgili tebliğ uyarınca TOBB tarafından değerlendirilir. Değerlendirme 30 gün içinde sonuçlandırılarak sonuç başvuru sahibine iletilir.

GÜVEN DAMGASI NASIL TAHSİS EDİLİR?

TOBB başvuru belgelerinin tam olmasını; yazılı beyan, güvenlik testi sonucu, EV SSL, yetki metni ve üyelik sözleşmesinin usulüne uygun imzalanmasını ve ulaştırılmasını, güvenlik testi sonucunun başvurudan en fazla üç ay önce yaptırılmasını ve başvuru ücretinin yatırılmasını ister. Ayrıca kontrol listesindeki hususları ayrı ayrı değerlendirir. Tüm kriterleri sağlayan e-ticaret sitesine güven damgası tahsis edilir ve www.guvendamgasi.org.tr; sitesinde yayınlar.

E Ticaret güven damgası nedir hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.