İnstagram Whatsapp Facebook Temsilcilik Açıyormu?

İnstagram Whatsapp Facebook Temsilcilik Açıyormu?. Türkiye’de Ekim ayında yürürlüğe giren temsilci bulundurma zorunluluğu yasası yürürlüğe girdi.

Temmuz ayında devreye giren yasa sonrası temsilci atamayan sosyal ağlara 10’ar milyon tl ceza kesildi.

Eğer temsilci atama süreci böyle devam ederse

4 Aralık 2020 30 milyon TL ceza devam eden 30 gün içinde temsilci atanmazsa 4 Ocak 2021 Reklam yasağı.

Devam eden 3 ay içinde temsilci atanmazsa 4 Nisan 2021 Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak.

30 gün sonrada temsilci atanmazsa 4 Mayıs 2021 Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak.

Bant genişliği %90 daraltılması o sosyal ağın kullanılamaması demektir.

Sosyal medya şirketleri, bu süreçlerin sonunda da olsa Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.

Şuana kadar rusya menşeili VK dışında temsilci atayan olmadı.

YouTube Türkiye için geri adım attı!

Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu belirten YouTube temsilci atayacağını duyurdu. İşte YouTube tarafından yapılan resmi açıklama:

YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz.

Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik.

YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz.

Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz

İnstagram whatsapp facebook ise kanun sonrası temsilci atama kararı verdiler.

Facebook, Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı. Facebook’tan yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen diğer şirketler gibi, Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.” şeklinde açıklama yapıldı.

Daha önceki yazımızda olduğu gibi eğer temsilci atanması gerçekleşmezse opencart siteniz için yapmanız gereken bazı işlemleri opencart yardım konuları bölümünde anlatacağız.

Sosyal medya yasası resmi gazete yayını