9 Nisan 2023

|

Katagoriler: E Ticaret Güvenliği, Genel, Opencart E Ticaret Blog

Opencart Sahtekarlığı Önleme Yöntemleri

Opencart sahtekarlığı önleme yöntemleri ile çağımızın can sıkıcı konularından birisi olan alışveriş sahtekarlıklarına alabileceğiniz bazı önlemleri anlatacağız. E-ticaret sahtekarlığı, online ticaret işlemlerinde kullanılan bir dizi hileli faaliyettir. Bu, sahte ödeme bilgileri, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, sipariş iptalleri ve sahte ürünler gibi şeyleri içerebilir. E-ticaret sahtekarlığı, e-ticaret işletmelerine ve müşterilere büyük zararlar verebilir.

Günümüzde sanalpos servisleri önemli ölçüde bu durumları engellesede bu sizin sitenizde gerekli önlemleri almamanızı gerektirmez. Bu nedenle Opencart sahtekarlık araçları ve diğer bir kaç yöntemle dolandırıcılığı önemli ölçüde engelleyebilirsiniz.

Opencart sahtekarlığı önleme yöntemleri

1- Ip Adresi Engelleme

2- Anti-Fraud

3- SSL Sertifikası

Opencart Ip Adresi Engelleme

Ip adres engellemek için yönetici paneli > eklentiler > eklentiler > eklenti türünü seçin menüsünden sahtekarlık araçlarını seçin. Ardından Engelli IP’ler modülünü sağ tarafındaki artı butonuna tıklayıp aktif edin. Ardından modülü mavi düzenle butonuna tıklayıp kapalı durumu açık duruma getirin ve kaydet butonuna tıklayın. Şimdi ip adresi engelleme modülünüz aktif. Bu modül ile sitenize sahte sipariş veren vb dolandırıcılık yapmaya çalışanların ip adreslerini ekleyerek engelleyebilirsiniz.

opencart sahtekarlığı önleme yöntemleri ip adres engelleme

opencart sahtekarlığı önleme yöntemleri ip adres engelleme

Dolandırıcıların ip adresi nasıl bulunur?  Yönetici paneli > müşteriler > müşteriler açılan panelde müşteri listesinde ip sütununda kişinin ip adresi yazmaktadır. Ip adresini kopyalayın ve yukarıda anlattığımız şekilde ip adresi ekleme alanına yapıştırıp kayıt edin.

Opencart Anti-Fraud Kullanımı

Opencart Anti-fraud, dolandırıcılık ve sahtekarlık faaliyetlerinin önlenmesine yönelik alınan önlemleri ifade eder. Anti-fraud, finansal kuruluşlar, e-ticaret işletmeleri, sigorta şirketleri ve diğer kuruluşlar tarafından kullanılan bir dizi yöntem, teknoloji ve stratejiyi içerir.

Sahte kimlik doğrulama, sahte ödeme bilgilerinin tespiti, işlem izleme ve analizi, dolandırıcılık tespiti yazılımı, müşteri doğrulama ve işlem doğrulama gibi yöntemleri içerir.

Anti-fraud aynı zamanda finansal regülasyonların ve yasaların uygulanmasını da içerir. Bu yasalar, dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için belirli işlemlerin raporlanmasını veya izlenmesini gerektirir.

Sonuç olarak, anti-fraud, finansal güvenliği sağlamak ve dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için önemli bir konudur ve birçok kuruluş tarafından ciddiye alınmaktadır.

Opencart için anti-fraud nasıl aktif edilir? Yönetici paneli > eklentiler > eklentiler > eklenti türünü seçin menüsünden sahtekarlık araçlarını seçin. Ardından FraudLabs Pro modülünü sağ tarafındaki artı butonuna tıklayıp aktif edin. Ardından modülü mavi düzenle butonuna tıklayıp kapalı durumu açık duruma getirin.

opencart-anti-fraud

opencart anti-fraud

Anti-fraud modülünü çalıştırabilmeniz için api anahtarı gereklidir. Bunun için anti-fraud modülünün içerisinde üst kısmındaki kayıt ol linkine tıklayıp kaydınızı gerçekleştirin. Ardından yönergeleri izleyin size api anahtarınızı verecektir. Api anahtarını modülün içerisindeki api key bölümüne yapıştırıp kayıt edin. Daha sonra işlemleri anti fraud panelinden takip edebilir işlem yapabilirsiniz. Opencart MaxMind özelliğinide kullanabilirsiniz. Oda bir tür anti fraud servisidir.

Opencart SSL Sertifikası

E-ticaret sitenizde ssl sertifikası  sunucular tarafından aktif durumda olsa bile sitenizdede aktif durumda olmalıdır. Yönetici paneli > sistem > mağazalar > sunucu sekmesinde SSL kullan aktif duruma getirin.

Burada anlattığımız opencart sahtekarlığı önleme yöntemleri ile gerekli önlemleri almış olursunuz. Ancak alınması gereken farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemleride opencart güvenlik klavuzu ile yapabilirsiniz.