Opencart Google Arama Konsolu Entegrasyonu

Opencart google arama konsolu entegrasyonu sitenizdeki güncellemelerin ve yeni eklenen ürün sayfalarını google arama konsoluna otomatik göndermenin iyi bir yoludur.

Google arama konsolu (Search Console) nedir?

Google’nin ücretsiz olarak kullanıma sunulan arama sonuçlarında sitenizin nasıl ilerlediğini incelemenize, yönetmenize ve googlenin bildirdiği sorunları gidermenizi sağlayan ücretsiz bir google hizmetidir.

Google arama dizinine kayıt olmak için arama konsoluna kayıt olmanız gerekmez. Ancak google’nin sitenizi doğru algılamasına ve size yardımcı olmasına olanak sağlar.

Google arama konsolu (search console) siteniz için önemli bir çok hizmeti sizlere ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu nedenle sitenizi arama konsoluna eklemek önemlidir.

Opencart Google Arama Konsolu Entegrasyonu

Opencart Google Arama Konsolu Entegrasyonu

Nasıl Kayıt Olunur?

Google search console kayıt sayfasından sitenizi ekleyebilirsiniz. Kayıt için gmail hesabınızın olması gerekir. Kayıt olduğunuzda sitenizi izleyebilmek ve sonuçlar için size bilgi verebilmek için size doğrulama kodu verecektir. Bu doğrulama html dosyası veya meta kodu ile yapılabilmektedir. Html olarak doğrulamak için sunucu erişiminizin olması gerekir. Eğer sunucu erişiminiz yoksa alternatif olarak meta kodunu eklentiler bölümündeki analitik kısmına ekleyip doğrulayabilirsiniz.

Sitenizi doğrulama işlemini tamamladıktan sonra site haritaları sekmesinden sitenizin haritasını eklemeniz gereklidir. Bu alana sitemap.xml uzantılı site haritanızın url’sini girip kayıt etmeniz gerekir.

Ekleme işlemi sonrası, google’nin önerilerini takip ederek sitenizin arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelmesini sağlayabilirsiniz. Özelliklede zengin sonuçlar’da nasıl göründüğünüzü izleyebilirsiniz.

Böylece google’nin sitenizdeki ürünleri zaman içinde bulması yerine hemen işleme almasını sağlamış olursunuz.

Ancak bu yöntem manuel bir site haritası ekleme yöntemidir. Sitenize yeni ürünler eklediğinizde veya güncellediğinizde yeniden site haritası oluşturup google arama konsolundaki önceki haritanızı güncellemeniz gerekmektedir.

Yoğun çalışan işletmeler için bu zamanla problem haline gelecektir. Opencart google arama konsolu entegrasyonu ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Entegrasyon yapıldığı an itibari ile artık site haritanızı güncellemenize gerek kalmaz. Opencart siteniz tüm güncellemeleri otomatik olarak google’a bildirecektir. Ayrıca bu entegrasyon sadece site haritanızı değil aynı zamanda sitenizdeki ürün snippet’lerininde hemen güncellenmesini sağlayacaktır.

Opencart Google Arama Konsolu Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapabilmek için opencart feed veya seo komple pro modülünü kullanıyor olmanız gerekmektedir. Bu iki modülden birisi ile kolayca entegrasyonu sağlayabilirsiniz.

Firmamız sizler için en uygun ve hızlı bir şekilde entegrasyon işlemini yapmaktadır. Entegrasyon için bizimle iletişime geçiniz.