Opencart Güvenlik Kılavuzu

Opencart Güvenlik Kılavuzu ile e-ticaret mağazanızı sağlamlaştırın.

Günümüzde e-ticaret dendiğinde akla gelen ilk platformlardan birisi opencarttır. Opencart e-ticaret web siteleri için en yaygın açık kaynaklı platformların başında gelir.

Bilgisayar korsanları, bilgisayar korsanlığı yaparken ayrımcılık yapmaz. Opencart’ın güvenli bir CMS olduğu bilinmesine rağmen, saldırganlar temalar, uzantılar ve özel kodlardaki güvenlik açıklarını hedefler.

Açık kaynaklı ve popüler olduğu için hackerlerinde ilgi odağı olabilmektedir. Bu nedenle bir çok popüler e-ticaret alt yapısında olduğu gibi opencartta saldırıya uğrayabilir. Opencart alt yapısıyla oluşturulmuş bir eticaret alt yapısına sahipseniz opencart güvenliğinizi güçlendirmek için bazı adımlar atmanız gerekir. Aşağıdaki opencart güvenlik kılavuzu ile web sitenizi korumak ve tüm saldırganları uzak tutmak için bazı adımları uygulayabilirsiniz.

1. Güvenli bir barındırma sunucusu edinin

Unutmayınki birçok hack işlemi sunucu açıklarından kaynaklanır. Hizmetlerini çok düşük bir fiyata sunan birçok barındırma sunucusu var. Ancak, tüm bu barındırma sunucuları güvenli değildir. Genellikle paylaşımlı barındırma alanlarıdır ve genellikle binlerce başka web sitesinide barındırırlar. Aynı bant genişliğinde birden fazla web sitesine sahip olmak, tek tek web sitesi performansını etkileyebilir. Ayrıca web sitenizi birçok güvenlik riskine açar.

Çevrimiçi bir mağazanın sahibi olarak, web sitenizi barındırmak için güvenli bir sunucu almanız gerekir. Daha güçlü bir barındırma hizmetiyle, web sitenizin sunucu tarafı saldırılarına (DDoS saldırıları gibi) ve diğer olası saldırılara karşı güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Maliyetli olsada kendinize ait bir sunucu kullanmanız en iyisidir.

2. En son Opencart sürümünü kullanın

Eski ve güncel olmayan yazılımları kullanmak, saldırıya uğramanın kesin bir yoludur. Güvenlik yamalarının yanı sıra gelişmiş ve daha güvenli özelliklerle yeni sürümler yayınlanmaktadır. Daha yeni bir sürümle, web sitenizi korumak ve Opencart güvenliğinizi güçlendirmek için yeni eklenen güvenlik özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

3.Yönetici Yolunun Değiştirilmesi

Tüm opencartalrda yönetici yolu /admin  şeklindedir buda saldırganlar için açık bir kapıdır opencart yönetici yolu değiştirme işlemi ile bu kapıyı kapatabilirsiniz böylece yönetici giriş yolunu sizden başkası bilmez.

4. SSL Etkinleştirme

Ücretsiz ssl sertifikalarına fazla güvenmeyin ücretli yüksek koruma sağlayan ssl tercih edin. Genellikle, ileri geri aktarılan veriler şifrelenmez. Şifreleme, şifrelenmemiş verilere herhangi bir aracı tarafından erişilebildiği için gereklidir. Bu, e-posta kimlikleri veya kullanıcı adları, finansal veriler vb. Gibi önemli bilgilerin ele geçirilmesine yol açabilir.

SSL veya HTTPS kullanarak, tüm verilerinizi etkili bir şekilde şifreleyebilir ve herhangi birinin onu gözetlemesini önleyebilirsiniz. Korumanız gereken ilk yer yönetici panelinizdir. Yönetici panelinizdeki veriler şifrelenmemişse, saldırganlar oturum açma kimlik bilgilerinize erişebilir.

Ayarlar >> Sunucu’ya gidin. Orada “SSL Kullan” seçeneğini bulacaksınız. Evet , Kaydet’in yanındaki radyo düğmesini işaretlemeniz yeterlidir.

5. Orjinal modülleri kullanın

Yalnızca OpenCart tarafından desteklenen ve tercihen Opencart’ın kendisinde bulunan modülleri yükleyin . Herhangi bir üçüncü taraf modülün yüklenmesi, Opencart güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Güvenilir modüllerin bilinen herhangi bir güvenlik açığı yoktur ve saldırıya uğramalarını önlemek için sürekli olarak güncellenir.

Tüm modüllerinizi güncelleyin:

Tüm güvenilir modüller, en son güvenlik yamaları ve bilinen hatalar için düzeltmelerle düzenli olarak güncellenir. Modüllerinizi güncel tutmak, web sitenizi bilinen saldırılardan veya hatalardan koruyabilir. Saldırganlar, güvenlik açığı olan eski bir modülden kolayca geçebilir ve böylece Opencart güvenliğinizi zayıflatabilir.

Kullanılmayan veya geçersiz uzantıları kaldırın:

Belirli modülleri düzenli olarak kullanmıyorsanız, onları kaldırmak daha iyi bir seçenektir. Sürekli kullanılmadıkları için güncelliğini yitirebilirler ve önemli bir Opencart güvenlik tehdidi olabilirler.

6.Kimlik Doğrulama

1- Bir kullanıcı adı ve parola ile oturum açmak artık güvensiz hale geldi. Günümüz çağında, 2 Faktörlü Kimlik Doğrulamanın geleneksel oturum açma yönteminden daha güvenli olduğu düşünülmektedir. Kötü hackerlar kimliğinize ve şifrenize erişebilir ve hesabınızın kontrolünü kolayca ele geçirebilir. 2FA (2 Faktörlü Kimlik Doğrulama), tüm gücü tek bir oturum açma yönteminden alır. Opencart 2 faktörlü doğrulama modülü ile sorunu çözebilirsiniz.

2- 2FA’da önce her zamanki kimliğiniz ve şifrenizle oturum açmanız gerekir, ardından cep telefonu numaranıza benzersiz bir kod gönderilir, bunu girdiğinizde tam olarak oturum açmış olursunuz. Bu durumda saldırganlar şifrenizi bilseler bile, yönetim paneline giremezler. Bu benzersiz kodu telefon numaranıza almadan oturum açın. Müşterileriniz güvende olmayı hak eder ve bu nedenle Opencart web sitenizde 2FA’yı etkinleştirmek önemlidir. Bununla, müşterilerinizin güvende kalmasına yardımcı olabilir ve kötü bilgisayar korsanlarını uzak tutabilirsiniz.

7.Kullanıcıların kimliğini doğrulamak için CAPTCHA’yı kullanma

ReCAPTCHA, kullanıcıların insan mı yoksa kötü bot mu olduğunu doğrulamak için çok iyi bir yöntem haline geldi. Botlar genellikle web sitelerinde gezinmeye ve e-posta kimlikleri ve kullanıcı adları gibi önemli verileri toplamaya çalışır. Web sitenizdeki trafiği de artırabilirler. Botların web sitenize erişmesini önlemek için. Opencart, web sitenizde CAPTCHA’yı aktif edin. Nasıl yapacağınızı buradan inceleyin.

Yukarıdaki opencart güvenlik kılavuzu uygulamaları opencart mağazanızın güvenliğini güçlü bir hale getirecektir. Opencart güvenliği profesyönel destek için bizimle iletişime geçiniz.