Opencart WebP Formatı İle Görsel Optimizasyonu

Opencart WebP Formatı İle Görsel Optimizasyonu.

Gelişen web teknolojileri ile, zengin içerikli eticaret siteleri, günümüzde gittikçe çoğalmaya başladı. Her ne kadar kullanıcı açısından sitelerin içeriği zengin, tasarımlar güzel olsada, aynı durumu eticaret sitesi sahipleri ve Google için söylemek zor. Zengin içerikli sitelerin artması ile birlikte, sayfa açılış hızları ve boyutları da arttı. Bu da Seo Optimizasyonu (Search Engine Optimization) açısından sıralamada olumsuz olarak algılanmaya başlandı.

WebP nedir?

WebP, Google’ın duyurduğu ve kararlı sürümünü yayınladığı bir görsel uzantısıdır. Aynı jpg, Png gibi. Diğer uzantılardan farkı ise aynı kalitede ki bir görseli ortalama %20 ile %35 arasında daha düşük boyutlar ile sunması. Örneğin; 2Mb boyutunda bir png görselin olduğunu düşünelim. Bu görseli Webp uzantısına dönüştürdüğümüzde, ortalama boyutu 500–700KB’a kadar düşecektir. Bu da sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayacak ve arama sıralamalarında daha üste çıkmanızı sağlayacaktır.

Opencart WebP Formatı İle Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Her geçen gün gelişen opencart alt yapısı ile birlikte gelişen modüllerine WebP modülüde eklendi. Opencart webp modülü ile eticaret sitenizdeki tüm fotoğrafları kolayca WebP formatına dönüştürebilir sitenizin hızını katlayabilirsiniz.

Opencart WebP Formatı Nasıl Çalışır?

Opencart WebP, Kayıplı ve Kayıpsız Sıkıştırma tekniği ile çalışıyor. Bunu grafiksel, fotografik ve yarı saydam olan birden çok görüntü türü üzerinde uygulayabilirsiniz.

WebP’nin görüntü sıkıştırma yeteneği JPEG ve JPEG 2000 ile karşılaştırılırsa, görüntüleri % 30 daha verimli bir şekilde sıkıştırır; görüntü kalitesini bozmaz. Ayrıca, WebP görüntülerinin PNG görüntülerinden % 26 daha küçüktür. Bu sayede, WebP görüntülerini kendi eticaret sitenize dahil ederek eticaret sitenizin performansını artırabilirsiniz.

Opencart WebP Görüntü Modülü.

Eticaret sitesi sahipleri ve web yöneticileri, WebP’yi kullanarak, web’i daha hızlı hale getiren ve daha iyi seo optimizasyonu ile iyi sayfa puanı alabilen daha küçük, daha zengin görüntüler oluşturabilir.

Opencart WebP Görüntü Modülü Özellikleri
Sayfa boyutunu optimize eder
Daha iyi seo için sayfa puanını artırır
Tarayıcı desteği varsa webp görüntüsünü sunar
Yönetici görüntü kalitesini (sıkıştırma seviyesi) ayarlayabilir
JPEG / PNG’den webp görüntüleri oluşturur, yeni görüntü dosyalarını yüklemeye gerek yok
Varsayılan OpenCart Yükleyici Sayfası ile kurulumu kolay
Çekirdek dosyada değişiklik yok, Kurulum docx dahil.
PNG görüntüleri için ayrı yöntem uygular.
WEBp Önbelleğini temizlemek için tek tıklama yeterli.
Beyaz boşlukların kaldırılması ve küçük harfe dönüştürülmesi ( Dosya Adı Temizleme ) işlemini yapar.

Opencart webP modülünü hemen kullanmaya başlamak için bize ulaşın.