23 Ocak 2023

|

Katagoriler: Opencart Sık Sorulan Sorular

Opencart Tema

Opencart tema nedir? Opencart eticaret sitenizin görünümünü oluşturan html,css,ajax vb yazılım dilleri ile oluşturulan arayüze tema denir. Günümüzde pek çok çeşitli ve farklı yapılarda opencart temaları bulunmaktadır. Örneğin, jornual, so config, fastor veya benzer diğer modüler yapılar. Ayrıca opencart orjinal dediğimiz opencarta tam entegre gömülü temalar bulunmaktadır.

Opencart açık kaynaklı olduğu için her eticaret firması kendisine göre farklı opencart temaları oluşturur.

Orjinal Tema Nedir?

Orjinal tema opencart alt yapısına tam entegre bir yapıya sahiptir. Opencart varsayılan özellikleri ile inşa edilir. Tamamen opencart dosyaları kullanılarak yapılır.

Avantajları

Opencart alt yapısına tam entegre olduğu için çok daha stabil çalışır. Ayrıca daha optimizedir. Modül eklemek daha kolaydır. Opencart modülleri varsayılan temaya göre yapımaktadır. Bu nedenle herhangi modülü kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Herhangi uyum sorunu olmaz.

Dezavantajları

Modüler temalar gibi sürükle bırak veya buna benzer özellikleri olmadığı için şekillendirmek zordur. Kodlama gerekir. Sonradan sürükle bırak özellikleri eklenebiliyor olsada bunu tüm bölgelerde kullanılması kolay değildir.

Modüler Tema Nedir?

Jornual, so config, fastor gibi temalardır. Bu tür temalar her nekadar tam entegre olsada opencartın orjinalinde olmayan kendine ait dosyalar içerir. Bazıları ise tamamen alt yapıdan bağımsız dosyalar içerir.

Avantajları

Orjinal temalarda varsayılan özellikler bulunur ancak bu tür temalarda bir çok sonradan almanız gereken modül size hazır gelir. En önemli avantajı herhangi kodlama bilgisi gerekmeden sitenin her köşesini özelleştirebilmenizdir.

Dezavantajları

Yapısındaki bir çok dosya opencartın orjinalinde olmayan dosyalardan oluştuğu için modül ekleme sorunu olacaktır. Sitenizi geliştirmek için sonradan alacağınız modüller hemen çalışmayacaktır. Uyum yapılması gerekir. Ayrıca bir çoğunda optimize sorunu olabilmektedir.

Opencart Tema Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

1- Tema almadan önce temanın nekadar optimize edildiğini kontrol etmelisiniz.

Opencart tema performans

Opencart tema performans

Her zaman %90 üzeri olmaz ancak %80 limitleri üzerinde olması önemli.

Google page speed sayfasından temanın durumunu inceleyin.

2- Temayı demo incelerken sadece görünüme bakmayın. Tüm özelliklerini kontrol edin. Görünüm istediğiniz gibi olabilir ancak diğer özellikleri uymaz. Bu nedenle tüm özelliklerini incelemelisiniz.

3- Tema alırken opencart sürümüne bakın. Temalar genellikle opencarta kurulu olarak satılmaktadır. Bu nedenle alt yapının hangi sürüm olduğuna bakmak gerekir. Güncel sürüm tercih edin.

Sıkça Sorulan Sorular?

Temanın yerli veya yabancı olması önemlimi?

Bu konuda satıcı firma önemlidir. Eğer satıcı firma temaya hakim ise yerli veya yabancı olması önemli değildir. Sonuç olarak aynı kodlama dili ile yazılmaktadır.

Her Sektöre Uygun Tema Varmı?

Hemen her sektör için çok sayıda seçeneği bulunur. Ancak tabiikide her sektöre tam uymaz. Ancak, üzerinde değişiklikler yaparak size uygun hale gelir.

Özel Tema Yapılıyormu?

Evet. İşletmenize özel opencart tema yapılmaktadır.

Temalar Lisanslımı?

Bu konu satıcı firmaya göre değişmektedir. Alan adı lisanslı veya açık kaynaklı olarak satılmaktadır.

Tema Değiştirmek İçin Alt Yapıyıda Değiştirmek Gerekiyormu?

Hayır gerekmez. Ancak mevcut sitenizdeki modüllerin yeni temaya göre uyarlanması gerekebilir.