Açık Kaynak Kapalı Kaynak Yazılım Nedir?

Açık kaynak kapalı kaynak yazılım Nedir?  Aralarında ne fark var? Veya sıkça söylenen bir diğer konu açık kaynak yazılımlar güvenlimi? Bu veya benzer diğer tüm soruları detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Açık Kaynak Yazılım Nedir?

Ortak bir platformda geliştirici grupları tarafından yapılan, ücretsiz bir lisansa sahip olan ve ayrıca herkezin indirip kullanabileceği dilediği şekilde geliştirebileceği yazılımdır.

Bir yazılımın açık kaynak olması sizin yazılmın herşeyine müdehale edebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, yazılımınıza özel bir modül veya eklenti yapmak istiyorsunuz. Eğer kodlama bilginiz varsa yada bir webmastere bu istediğiniz özel modülü veya eklentiyi yaptırıp sisteminize entegre edebilirsiniz.

Bir başka örnek vermek gerekirse, sistemdeki modülleri veya herhangi bölümü dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Örneğin, baştan aşağı istediğiniz arayüz tasarımını yapabilirsiniz.

Özetle açık kaynak yazılım demek, bir yazılımın tüm kodlarına veritabanına veya herhangi bir bölümüne sizin erişiminizin olması anlamına gelir.

Avantajları

 • Şifresiz açık kaynak kodlu olduğu için istediğiniz herşeyi yapma özgürlüğüne sahip olursunuz.
 • Ücretsiz lisans olduğu için yıllık herhangi bir ödeme gerektirmez.
 • İstediğiniz bir sunucuda barındırabilirsiniz. Ekonominize uygun bir sunucu şirketi ile anlaşıp istediğiniz özellikte bir sunucuda barındırabilirsiniz.
 • Projenizi sonlandırsanız bile ilerleyen zamanlarda tekrar devreye almak için yazılımınızı flash diskinize kayıt ederek saklayabilirsiniz.
 • Yazılımınız için en uygun yazılım şirketi ile anlaşabilirsiniz. Dilediğinizde şirketi değiştirebilirsiniz. Ayrıca şirket değiştirdiğinizde yazılım kodları sizde olacağı için geçişiniz sorunsuz ve hiçbir kayıp olmadan gerçekleşir.
 • Kısıtlama olmayacağı için sınırsız geliştirme imkanlarına sahip olursunuz.

Dezavantajları

 • Sunucu,yedekleme, güvenlik vb takip gerektiren işlemler sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Güncelleme vb yazılımsal gereklilikleri sizin veya bir yazılım şirketinin yapması gerekir.

Bir yazılım şirketi ile anlaşmalıysanız dezavantajlarınız avantaja dönecektir.

Kapalı Kaynak Yazılım Nedir?

Bir yazılımın kapalı bir kaynak olması yazılımın yapımcı şirket tarafından sağlandığı ve tüm haklarının yapan şirkete ait olmasıdır. Belli bir organizasyon geliştirir. Kaynağa erişimi sadece yapımcı şirket yapar. Size çok kısıtlı kullanıcı yetkileri ile verilir. Kaynağa erişiminiz olmayacağı için kullanım dışında herhangi bir geliştirme vb işlem yapamazsınız. Tasarım, modül, güncelleme vb uygulamalar sadece yazılımı yapan şirket tarafından sağlanır.

Avantajları

 • Alan adı, sunucu, güvenlik vb takip gerektiren işlemleri sizin yerinize yazılım sahibi şirket yapar.
 • Güncelleme, teknik sorunlar vb işlemler yazılım sahibi şirket tarafından yapılır.

Dezavantajları

 • Kapalı kaynak yazılımlar kiralıktır hiçbir zaman sizin olmayacağı için alıp başka biryere kuramazsınız.
 • Yazılım kaynağına erişiminiz olmayacağı için özel geliştirme yapamazsınız.
 • Başka bir şirkete geçiş yapmak istediğinizde sitenizin içeriklerini excell, xml veya bu tür formatlarda çıktı alabilirsiniz. Ancak aldığınız çıktı başka yazılıma uymama sorunu olur.
 • Belli bir organizasyon tarafından geliştirildiği için modül, tema vb gibi isteklerinizi sadece yazılım şirketinden alırsınız.
 • Güncellemeler açık kaynaktaki gibi hızlı olmayacaktır.
 • Belli bir organizasyon tarafından geliştirildiği için açık kaynak yazılımlar kadar hızlı ilerleme olmaz.

Açık kaynakmı? Kapalı Kaynakmı güvenli?

Bir yazılımın güvenliğinin açık kaynak veya kapalı kaynak olması ile ilgisi yoktur. Yazılım şirketinin kullandığı sunucular ile ilgisi vardır. E-Ticaret güvenliği konularını inceleyin. Örneğin opencart, evrensel bir yazılım olduğu için büyük topluluklar tarafından geliştirilir. Çok hızlı güncellendiği için oldukça güvenlidir. Kendinize ait bir vps veya sunucu, ayrıca opencart güvenlik ayarları gereği gibi yapıldığında çok sağlam bir güvenliğe sahip olursunuz.

Örneğin Kapalı kaynak yazılımlardada bu şekilde çalıştığı için pek bir sorun olmayacaktır. Ancak açık kaynak yazılımların evrensel topluluklar tarafından geliştirildiği ve sizinde geliştirebileceğiniz için ek bir takım çalışmalarla çok daha üst seviye güvenlik sağlayabilirsiniz.izim sunduğumuz opencart eticaret paketleri tüm güvenlik ayarları ve optimizasyonu tam olarak yapılmış şekilde sizlere teslim edilmektedir.

Özet:

Açık kaynakmı kapalı kaynakmı sorusunu şu şekilde özetleyelim. Kodlarına erişebildiğiniz yazılım açık. Kapalı erişemediğiniz yazılım kapalı kaynaktır. Bu durumda hangisini seçerseniz seçin burada önemli olan hangi firma ile çalıştığınızdır. Örneğin opencart paketlerini kapalı olarak veren firmalarda bulunmaktadır.

Konu hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.