Opencart Modülleri Nedir

Opencart Modülleri Nedir? Eklentileri Nedir? Opencart modülleri ve eklentileri opencart alt yapısında kullanılan php yazılım dili ile oluşturulan kod dizinlerine verilen isimdir.

Opencart Modülleri Nedir?

Opencarta direkt entegre olabilen, bir veya birden fazla rutin işlemleri içeren  parçalarına verilen isimdir. Opencart içerisinde bir çok modül içermektedir. Bu modüllerin her biri farklı ve benzersiz bir işlemi gerçekleştirmek için kullanılır.

Opencart Eklentileri Nedir?

E-ticaret sitenize ekstra özellikler ekleyen araçlardır. Opencart eklentileri opencart’ın orjinalinde olmayan daha sonradan eklenen kodlarla yeni özellik eklenmesidir. Eklentiler opencart’ın aslından bağımsızdırlar. Yani özetle opencarta gömülü ve tam entegre çalışan yazılım dizinine modül denir ancak gömülü olmayan tam entegre olmayıp bağımsız olarak eklenen yazılım dizinine eklenti denir.

Opencart eklentileri 2 farklı şekilde sunulmaktadır. Ocmod ve vqmod olarak 2 şekildedir.

Ocmod opencart modül nedir?

Site sahiplerinin XML, SQL ve PHP dosyalarını içeren sıkıştırılmış bir dosya yükleyerek mağazalarına yeni özellik eklemelerine olanak tanıyan bir sistemdir. Bu sistem kullanılarak yüklenen eklenti yada modüllere ocmod modül denir. Ocmod modüller modulismi.ocmod.zip şeklindedir. Farklı bir şekilde admin panel üzerinden yükleme yapılamaz.

VQmod opencart modül nedir?

Opencart VQmod, doğası gereği, kaynak dosyaları düzenleme gerektirmeden değiştirmenize yardımcı olur. Tüm değişiklikler, orijinalin yerine geçen geçici bir dosyaya kaydeder. VQmod eklentiler ftp vasıtasıyla yüklenir. Bu şekilde çalışan modüllere yada eklentilere VQmod modül denmektedir.

VQmod kullanımı avantajları ile birlikte dezavantajlarıda bulunmaktadır. Örneğin vQmod bir çok tema ve benzer düzenler ile uyumlu değildir ve tasarımınızın bozulmasına neden olabilmektedir.

Opencart gerekli modülleri hangileridir?

Opencart için bir çok modülün gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durum varsayılan bir opencart kurmanız durumunda geçerli. Örneğin opencart e-ticaret paketleri zaten olmazsa olmaz modülleri içermektedir. Varsayılan bir opencart ve tema ile başlayacaksanız aşağıdaki modülleri bulundurmanız gereklidir.

Opencart modülleri ve eklentileri güvenlimidir?

Bu konu çok dikkatli olunması gereken bir konudur. Opencart modül ve eklentileri doğru kodlanmış ise güvenlidir. Ancak modüllerin güvenli olması ile berber sizin nasıl kullandığınızda önemlidir. Modül güvenli olsada yanlış kullanımlar sorun çıkarabilmektedir. Bu nedenle modül yada eklenti almadan önce opencart güvenlik kılavuzuna bir göz atın.

Modülün yerli veya yabancı olması farkedermi?

Yerli yada yabancı olması birşey değiştirmez. Modülü nereden aldığınız önemlidir bu durumda. Modüller veya eklentiler sonuç olarak aynı kodlama dili ile yazılmaktadır. Örneğin, php yazılım dili dünyanın heryerinde aynıdır. Bu nedenle yerli yada yabancı olması birşey değiştirmez. Ancak ihtiyaç olan bir modülü yabancı bir firmadan alıyorsanız yabancı dilinizin iyi olması gerekir. Çünkü teknik bir sorun olduğunda modülü aldığınız yer ile görüşmeniz gerekecektir.

Aynı modül neden farklı fiyatlarla satılıyor?

Modülün aynı olup farklı fiyat olması çok olağan bir durum değildir. Aynı versiyon ve tüm özellikleri ile aynı olan modülün fiyatı pek fazla bir değişkenlik göstermez. Mutlaka firmaya göre değişebilir ancak fark diyebileceğimiz bir fark oluşturmaz. Aynı gibi görünsede örneğin, biri ocmod, diğeri vQmod olabilir veya versiyonları farklı olabilir. Genellikle fiyat farklılıkları bu nedenlerden kaynaklanır. Veya ilave olarak modülün alan adı lisanslı olup olmamasıda fiyatı etkiler.

Opencart modülleri pro ne demek?

Openacrt’ın normal modülleri ile birlikte pro modülleride bulunmaktadır. Aralarındaki farklar şu şekildedir. Standart bir modül aldığınız amaca hizmet eder. Ancak pro bir modül ise kullanılacak alanın ilgili tüm konularına hizmet eder. Örneğin, seo modülü ama birde seo pro modülü var. Opencart standart seo modülü sadece eklediğiniz ürün veya kategori sayfalarının url yapısını arama motoru dostu haline dönüştürür. Bütün işlevi budur. Ancak opencart seo modülü pro  komple bir çözüm sunar. Sitenizde seo ile ilgili ne kadar bölüm varsa otomatik optimize eder. Seo ile ilgili tüm herşeyi önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle opencart standart modülleri ile pro modülleri arasında önemli farklar bulunmaktadır.

Opencart modülleri ve eklentileri nedir, nereden alınır konusu hakkında daha fazla bilgi için opencart modül sayfamızı inceleyin.