Opencart Üye Gruplarına Farklı Fiyat Verme

Opencart bayilere yada üye gruplarına farklı fiyat verme işlemi nasıl yapılır?. Opencart ile müşteri gruplarına göre farklı fiyat uygulaması varsayılan olarak zaten mevcut bir özelliktir. Bu farklı fiyat özelliği opencartta birçok bölümde çalışan bir özelliktir. Ancak bu özelliği üzeri çizili fiyat uygulaması (Kampanya) yada indirim vb kullanıyorsanız çalışacaktır. Bir çok kişi bu özellik için ek modül alıp kullanıyor eğer üzeri çizgili (Kampanyalar) kullanıyorsanız bunu modül kullanmadan yapmak mümkün.

Biz burada opencart bayilere yada üye gruplarına farklı fiyat verme işlemini modülsüz nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Bunun için öncelikle farklı fiyat uygulaması yapacağınız müşteri gruplarını oluşturmanız gerekir.

Müşteri Grubu Oluşturma

Örneğin V.I.P bayi yada müşteri. Müşteri gruplarından özel grubu tanımlamalısınız.

Yönetim Paneli ->> Müşteriler ->> Müşteri Gruplarına Tıklayın.

Opencart Müşteri Tanımlama

Opencart Müşteri Tanımlama

Müşteri gruplarına tıklayın ardından sağ üst kısımdaki artı butonuna tıklayın.

Opencart Müşteri Grupları

Opencart Müşteri Grupları

Müşteri Grup Adı: Grup adını yazın örnek  V.I.P   müşteriler.
Açıklama: Grup açıklamasını yazın. Örnek: V.I.P  müşteriler.
Yeni Müşterileri Onayla: Evet yapın
Sıralama: Boş bırakırsanız sistem otomatik sıralar.

Sağ üst kısımdan kaydet butonuna tıklayın. Son olarak mağaza yönetiminden aktif etmeniz gerekir bunun için  Opencart Müşteri Grubu Oluşturma makalemizi inceleyin.

Burada matıksal bir çalışma yapacağız. Opencart e-ticaret sitenizde tüm ürünlerinizi zaten üstü çizgili olarak listeliyorsunuz bu durumda opencart kampanya özelliğini kullanarak müşteri gruplarına farklı fiyat uygulayabileceğiz.

Müşteri Gruplarına Farklı Fiyat Uygulaması Nasıl Yapılır

Farklı fiyat uygulaması yapacağınız müşteri gruplarını oluşturduktan sonra opencart ürün düzenleme yada ekleme işlemine başlayabilirsiniz.

1- Yönetici Paneli sol menüden katalog ardından ürünlere tıklayın. Ürün ekleyecekseniz sağ üst kısımdaki + butonuna mevcut ürünlerde yapacaksanız açılan listeden bir ürünün yanındaki mavi düzenleme butonuna tıklayın. Ürün düzenleme sayfasında üst sekmelerden kampanya sekmesine tıklayın.

Opencart Ürünlere Kampanya Yapımı

2- Burada eğer mevcut bir kampanya varsa mavi + butonu ile yeni kampanya ekleyin. Yeni kampanyanız’da müşteri grubu kısmında oluşturduğunuz müşteri gruplarını görebilirsiniz. Şimdi yeni kampanyamızı yeni müşteri grubuna tanımlayıp bu müşteri grubuna fiyatını belirleyin. Çok sayıda müşteri grubu oluşturduysanız her grup için bir kampanya belirlemelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu kampanya tarihleridir. Başlangıç ve bitiş tarihlerini boş bırakmanız gerekli. Bu sadece bayi yada belirlediğiniz üye grubu için geçerli. Standart müşteri için tarih belirleyebilirsiniz.

3- Bu uygulamayı kampanyalar dışında indirimleri kullanarak yapabilirsiniz. Ürün düzenleme bölümünde kampanyalar sekmesi yanındaki indirimler sekmesine tıklayın. Oluşturduğunuz gruplar için indirim oluşturabilirsiniz. Ürüne indirim yapımı makalemizi inceleyip daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz. İndirim uygulaması ile müşteri gruplarına farklı fiyat uygulaması yaptığınızda üzeri çizili olarak değil normal olarak gösterecektir yani indirimi tanımladığınız müşteri ana fiyat ile indirim arasındaki farkı göremeyecektir.