İnternet Üzerinden Alışverişin Artıları

İnternet Üzerinden Alışverişin Artıları.

Alıcı açısından

Aranılan belli standart özelliklere uygun ürünlerin kolayca karşılaştırma ve kataloglaştırılmasına bağlı olarak alıcı müşteri açısından zaman kaybı sürecini ciddi bir şekilde önlemesi.

Genellikle perakende mağazalarına kıyasla daha uygun fiyat avantajı. Mağazada görevli satış danışmanı gibi bir unsur bulunmamasından dolayı daha çok kişisel tercihlere dayanan bir alışveriş avantajı.

Satıcı açısından

ürün tanıtım sürecini minimalize etmesi sayesinde müşterilere çabuk ulaşabilmek. Ürün içeriği hakkında tanıtım ve açıklama reklam maliyetlerinin çok ucuza mal olması sayesinde ürün satışına olası reklam maliyetlerinin yansımaması ürünün satış fiyatının elden perakende fiyata göre ucuz olmasını sağlaması tercih edilebilirliğini artırması.

Ödeme Kolaylığı

Yeni ödeme yöntemleri de artık tüketicileri İnternetten daha fazla alışveriş yapma imkânı sunmaktadır. Bu yöntemlerin başında kapıda ödeme,banka havalesi,kredi kartı gibi ödeme yöntemleri başı çekmektedir
İnternetten alışverişin aslında ülke ekonomisine katkısı büyüktür her şey resmidir ve kayıt altında olduğundan satıcılar vergilerine düzenli ödemek durumunda olmaları ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

İnternet üzerinden alışverişin eksileri

İade süreci

Özellikle ilk defa denenecek alım ürünü açısından müşterinin gözü kapalı ürün almasına bağlı olarak özellikle tekstil açısından bazı tekstil ürünlerinin uluslararası standartlarda olmaya kendi ölçü değerlerine göre bedenlerde yaşanılan müşterinin tam bedenine uymayan ürünlerin gelmesi ve buna bağlı geri iade sürecinde yaşanabilen zaman kayıpları ve fazladan oluşan kargo masrafları en çok yaşanılan sorunlardan biridir.

Ürün Denetimi

Denetimsiz bir şekilde sanal ticaret hizmeti veren firmaların çoğalmasına bağlı olarak stoklarında olmayan ürünler için ( arz talep dengesine göre üretici fabrikaların çoklu alım fiyatları için ) kısa süreliğine elinde stoklanmamış ürünler için uzun vadeli müşteri bekleterek daha fazla sayıda alım için portföy oluşturma çabası yüzünden müşteriler yerine göre 1 hafta ile 1 ay arası bekleme sürecine sokulması nedeniyle zamanında temin edilemeyen ürün sıkıntısı.
Kayıt dışı ve kontrolsüz bir satış mekanizmasına da neden olan İnternet üzerinden alışverişte ciddi tüketici sorunları yaşanabilmektedir.

Kart Bilgilerinin Depolanması Riski

Yine bilinen ve birçok İnternet kullanıcısının farkında olmadığı banka kartı ile yapılan alışverişlerde bazı sitelerde bilinçli ya da farkında olmadan kart bilgilerini depolamakta bu da süreç içerisinde müşterilerin çeşitli şekillerde mağdur edilebilmesine neden olmaktadır.
İnternet üzerinden alışverişteki en büyük sıkıntılar biri de müşterilerin satıcı firmalara ulaşmasıdır. Satış yapan birçok firma müşterilerine telefon ile destek vermek yerine iletişim formları doldurtarak talepleri alır. E-mail ve iletişim formları yoluyla giden mesajlara uzun süreler cevap verilmeyerek müşteriler mağdur edilir.
Sektörün çok yeni olması ve yeni giren firmaların tecrübesiz olması sebebiyle de birçok sıkıntı yaşanmaktadır. Bu sıkıntının temel sebebi İnternet sitesi çalışanlarıdır. Türkiye’de e-ticaret yeni oluşum gösterdiği için nitelikli eleman bulmakta zorlanan siteler müşterilerini destekten yoksun bırakmaktadırlar.

E-Ticaret Nedir

Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır.

Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır.

Aşamaları Ve Ortaya Çıkışı

Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.

Elektronik ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, 2000’li yıllardan sonra yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır.

Geleneksel Pazarlama İle Karşılaştırılması.

Geleneksel pazarlama yöntemlerine, İnternet olanaklarını da ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin ötesine geçip, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel e-ticaret bağlantıları kurma şansını elde edebilmeye başlamıştır. Eskiden birçok şirket televizyon, gazete, radyo gibi araçları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya uğraşırken, bugün bunlara İnternet üzerinden reklamcılık da eklenmiştir.

Elektronik ticaretin araçları, birbirleriyle ticaret yapanların ticari işlemlerini kolaylaştıran telefon, faks, bilgisayar, elektronik ödeme ve para transfer sistemleri, elektronik veri değişimi sistemleri (Electronic Data Interchange-EDI), İnternet gibi her türlü teknolojik ürünlerdir. EDI, ticaret yapan iki kuruluş arasında, insan faktörü olmaksızın bilgisayar ağları aracılığı ile belge ve bilgi değişimini sağlayan bir sistem olarak elektronik ticaretin önemli bir aracıdır. Elektronik ticaret açısından en etkin araç olarak kabul edilen yeni İnternet teknolojileri ise ses, görüntü ve yazılı metni aynı anda, daha hızlı ve güvenli bir şekilde ilettiğinden, İnternet üzerinden yapılan bu işlemlerin maliyeti diğer araçlara oranla hayli düşüktür.

Geçmişte bir ölçüye kadar kapalı bilgisayar ağları üzerinden gerçekleştirilen elektronik ticaret uygulamaları, güvenli olmakla birlikte maliyeti yüksek sistemlerdir. Günümüzde, açık bilgisayar ağı olan internet, elektronik ticaret için çok daha uygun bir altyapıdır. İnternet aracılığıyla, artık kapalı yapıdan açık yapıya geçerek küreselleşen ağların getireceği avantajlardan yararlanılmaktadır. Bu da özellikle KOBİ’lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin) dünya ticaretinde daha fazla yer almalarına olanak sağlamaktadır. Elektronik ticaret, özellikle KOBİ’ler için çok uygun bir ticaret şeklidir. Elektronik ticaret, ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödenerek teslim alınmasını sağlamaktadır. Potansiyel tüketicilerin dünyanın her yanında pazara arz edilen ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve yeni üreticilerin dünya pazarlarına girmelerine imkân vermektedir. Daha düşük fiyatlı ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi üreticiler arasında rekabetin artmasına ve tüm ticari işlemlerin maliyetinin düşmesine neden olmaktadır.

Üretici Ve Tüketiciler Arasında

Elektronik ticaret, üretici ve tüketicileri, özellikle KOBİ’leri geleneksel ticaret engelleri olan pazara uzaklık, bilgi eksikliği ve talebe uygun üretim yapılamayışı gibi dezavantajlardan kurtarabildiği ölçüde yararlı olacaktır.
Ancak, elektronik ticaret ülkelerin tüm ticari sorunlarını (örneğin ulusal tedarik zincirindeki halkaları) çözemez.
Elektronik ticaret konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan ülkeler ilk aşamada interneti sadece reklam veya pazar araştırması amacıyla kullanabilirler.

E-ticareti bu kadar gözde kılan unsurlar nelerdir.

E-ticaretin, şirket ile hedef kitlesi arasındaki doğrudan ilişki sağlaması, pazarlamacılara istedikleri bilgileri sunması, hızlı ve düşük maliyetli olması ve tüm bunların elektronik ortamda yapılıyor olması sayılabilir. Diğer olumlu unsurlar arasında ise dağıtımda kolaylık ve ucuzluk, tüketici ile daha rahat etkileşim, anında geri dönüş, dikkat çekicilik, küresel pazarla tanışma, 24 saat hizmet ve anında satış yer alır.

Normal koşullarda ortalama 10 yıl alan markalaşma süreci, elektronik ticaret sayesinde 2 yıla inmiş durumdadır. Bugün “Dünyanın en büyük 500” şirketi listesinde bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan onlarca e-şirket yer alıyor.

Küresel Etkisi

Etkisi küresel olan İnternet ekonomisi, hem ticaret hem de siyaseti etkiler. Tüm dünya çapında, iş dünyasının önderleri, kendi şirketlerinin ayakta kalma ve rekabet edebilme yetilerinde internetin oynadığı rolü kabul etmektedir. Şirketlerin, bu yeni ekonomide rekabet edebilmek için internetin gücünden yararlanma gereksinimi ortaya çıkmıştır.

İnternet üzerinden alışverişin artıları saymakla bitmez. 2017 yılında, iki milyar insan mobil bir e-ticaret işlemi gerçekleştirdi. Sizde eticarete geçmek için geç kalmayız. Opencart başlangıç ve işinizi büyütmek için en iyi seçimdir.

Opencart E Ticaret Sitesi Yazılımı için hazırlanmış eticaret paketlerine buradan ulaşabilirsiniz. Opencart hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.