Opencart Modifikasyonlar Sistemi Nasıl Çalışır

Opencart modifikasyonlar sistemi nasıl çalışır. Modifikasyon (Değişiklik) sistemi, mağazanızın çekirdek dosyalarını doğrudan işlem yapmadan düzenlemesini sağlar. Modifikasyon sistemi belirli şekilde biçimlendirilmiş xml dosyaları ile çalışır.

Modifikasyonlar Kullanımı.

Modifikasyonlar opencartta bir çok alanda kullanılan önemli bir özelliktir. Örneğin; temanızda bir değişiklik yaptığınız ancak önbelleklemeden dolayı site arayüzüne hemen yansımaz. Bu nedenle modifikasyonlar bölümünden temizleme ve yenileme işleminin yapılması gerekir.

Bir başka şekilde ise eklenti kurulumlarında kullanılmaktadır. Kurulumun hemen sonrası modifikasyon işleminin yapılması gerekir.

Eklenti Yükleme.

Opencart eklenti yada değişiklik yükleme işleme için nagivasyon menüsünden eklentiler -> eklenti yükle sekmesine tıklayın.

Opencart eklenti yada değişiklik yükleme

Opencart eklenti yada değişiklik yükleme

Yüklediğiniz eklenti veya değişiklik doyasının sistem tarafından kabul edilmesi için,  ocmod_xml veya ocmod-eklentiismi.zip uzantılı olması gerekir.

Bu veya benzeri sistem çekirdeğinde yapılan tüm değişiklerde modfikasyon işleminin yapıması gerekir.

Modifikasyon Uygulama.

Yönetici paneline giriş yapın ve ardından nagivasyon menüsünden eklentiler -> modfikasyonlara tıklayın.

Opencart Mofikasyonlar Sistemi Nasıl Çalışır

Opencart Mofikasyonlar Sistemi Nasıl Çalışır

Açılan sayfada sağ üst kısımda turuncu temizle ve mavi yenile butonu bulunur. Çekirdek dosyada bir değişiklik veya oc-mod modül kuruduğunuzda turuncu butona tıklayıp temizleme işlemini gerçekleştirin ve hemen ardından mavi yenileme butonuna tıklayıp işlemi tamamlayın.

İşlem bitiminde yeşil yazı içinde.  Başarılı: Modifikasyonlar güncellendi! Şeklinde onay yazısı alıcaksınız.

Opencart başarılı modifikasyon

Opencart başarılı modifikasyon

Opencart modül kurulumlarında bazen başarılı bir modifikasyon uygulamasına rağmen eklenti ayarlarına geldiğinizde erişim izniniz yok! şeklinde bir uyarı alabilirsiniz. Bu nedenle eklenti kurulumlarında modfikasyonla birlikte yetki ayarlarınıda yapmanız gereklidir. Yetki ayarlarını nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.