Opencart Sosyal Ağlarla Giriş

Opencart sosyal ağlarla giriş sitenizde mutlaka olması gereken bir özelliktir. Son yıllardaki popüler giriş ve kayıt yöntemidir. E-Ticaret sitelerinin başarısız olma nedenleri konumuzda detaylı olarak sitenize giriş,kayıt ve ödeme aşamalarının kolaylaştırılması gerektiğinden bahsetmiştik. Opencart tek sayfa ödeme pro modülü ile bu sorun büyük ölçüde aşıldı ancak buna ilave olarak son zamanların popüler yöntemi sosyal ağlarla girişi ekleyerek daha muhteşem bir hale getireceğiz. Sosyal ağlarla giriş opencart varsayılan özelliklerinde bulunmamaktadır. Bunu yapmak için öncelikle opencart sosyal ağlarla giriş modülünü almalısınız.

Sitemizde sizlere sunduğumuz opencart eticaret paketleri ve opencart temaları satış sitemizde bulunan prox temaların tamamında bulunan bir özelliktir. Ayrıca modül almanız gerekmez.

Sosyal ağlarla giriş nedir?

Sosyal ağlarla giriş; google,facebook twetter veya diğer sosyal uygulamalar sayesinde ziyaretçinin tek tuşla sitenize giriş işlemini tamamlamasıdır.

Ancak tabiiki bu e-ticaret siteleri için yeterli olmayacaktır. Çünkü sosyal giriş yapıldığında kullanıcı adı, eposta, telefon dışında çok kısıtlı bilgilerle kayıt gerçekleşmektedir. Bir eticaret sitesinde alışveriş için fatura bilgileri açık adres gibi bilgilerede ihtiyaç vardır. Ancak mutlaka olması gereken bir özelliktir.

Sosyal Girişin Faydaları

Sosyal ağ butonu ile tek tıkla giriş yapmak, özelliklede mobil cihazlardan alışveriş yapanlar için önemli bir kolaylık sağlar. Bu şekilde giriş yapmak kayıt aşamasındaki eposta doğrulama veya yazılması gerektiren bazı form aşamalarını ortadan kaldırarak ziyaretçinin işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Sosyal Giriş Nasıl Aktif Edilir?

Bir çok sosyal ağ ile girişi sağlamanız mümkün. Ancak biz burada özetle google ve facebook ile girişi nasıl aktif edeceğinizi anlatacağız.

Dikkat. Cloud Google ücretlidir. Ancak google ile giriş projesi oluşturmak ücretsizdir. Bu nedenle herhangi ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Opencart Google İle Giriş Nasıl Yapılır?

1- Opencart google giriş için öncelikle Console Developer Google giriş yapıp proje oluşturun. Mevcut gmail hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Proje oluşturmayı bilmiyorsanız buradan proje oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

2- Projeyi oluşturduktan sonra; Sol üst köşedeki 3 çizgili butona tıklayın ardından APIs & Services / Credentials sekmesine tıklayın. Açılan sayfada orta kısımdaki OAuth 2.0 Client IDs  başlığı altından projenizin ismine tıklayın.

3- Projenizin kayıtlı olduğu sayfa açılacaktır. Sağ üst kısımda projenizin Client ID ve Client secret bilgilerini boş bir not defterine kayıt edin.

Console Developer Google

Console Developer Google

4- Opencart admin panele giriş yapın. Eğer modül aldıysanız eklentiler/eklentiler bölümünden modül ayarlarına girin. Eğer bizim temalarımızı kullanıyorsanız sol taraftaki tema düzenleme menüsünden sosyal giriş sekmesine tıklayın.

5- Sosyal giriş modülü durumunu açık olarak işaretleyin. Ardından sekmelerden google sekmesine tıklayın.

  • Google Project Müşteri Kimliği: Bu bölüme Client ID anahtarını girin.
  • Google Project Client Sırrı: Bu bölüme Client secret anahtarını girin

Şimdi sitenizin anasayfasındaki giriş buyonuna tıklayın. Ardından giriş sayfasında google ile giriş butonuna tıklayıp kontrol edin. Eğer giriş sayfasında google ile giriş görünmüyorsa modül ayarlarını kontrol edin. Modül ayarlarında ikon yada görsel olarak 2 şekilde düğme kullanma imkanı sunulmuştur. Eğer görsel buton yüklemediyseniz ikon seçip kayıt edin. Giriş sayfasında google ile girişi test edin. Eğer sorunsuz şekilde giriş gerçekleştiyse başka bir bilgisayardan farklı bir gmail ile ayrıca test ediniz. Yönetici olduğunuz için siz girebiliyor olabilirsiniz ancak bu başkalarıda girebiliyor demek değildir.

Opencart Facebook İle Giriş Nasıl Yapılır?

Opencart facebook giriş için öncelikle developers.facebook adresine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra üst menüden  My Apps sekmesine tıklayın. Ardından Create App butonuna tıklayın.

Açılan sayfada bir uygulama ismi belirleyerek (Örnek: Giriş) uygulamanızı oluşturun.

Uygulamaya Giriş

Uygulamaya Giriş

Uygulamayı oluşturduktan sonra. Dashboard sayfasından Facebook login uygulamasını seçin. Bu uygulamanın hangi platform ve altyapı üzerinde çalışacağını seçeceğiniz sayfayı açın.

Opencart kullandığınız için web alt yapısını seçin.

Alt Yapı Seçimi

Alt Yapı Seçimi

Facebook giriş için URL yolunu girmemiz gerekiyor. Bu kısımda gireceğiniz url için opencart sosyal giriş modülüni açın. Facebook sekmesinde yazmaktadır. Url’yi girip continue butonuna tıklayın.

Uygulama Ayarları

Uygulama Ayarları

Facebook login uygulamasının ayar sayfası açılacaktır.

Sosyal Ağlarla Giriş

Sosyal Ağlarla Giriş

Bu sayfadan App ID ve App Secret bilgilerini alıp bir not defterine kayıt edin. Ardından opencart yönetim panelinden sosyal giriş modülünü açın. Sosyal seçenekler sekmesinden facebook sekmesine tıklayın.

Facebook Uygulama Kimliği: App ID numarasını buraya yapıştırın.

Facebook Uygulama Sırrı: App Secret numarasını buraya yapıştırın. Ardından durumu açık yapın ve kayıt edin. Şimdi opencart giriş sayfasına girin ve facebook girişi test edin.

Uygulama oluşturma sitenize ekleme konusunda sorun oluyorsa bizimle iletişime geçin.