Yerel Seo Nedir?

Yerel SEO nedir?. Bir işletmenin belirli bir coğrafi bölgedeki potansiyel müşterilerine ulaşmak için kullanılan bir dijital pazarlama stratejisidir. Yerel SEO, işletmenin konumunu, açık adresini, telefon numarasını ve diğer yerel bilgilerini optimize etmeyi ve yerel arama motorlarında üst sıralara çıkmayı hedefler.

Yerel SEO Nedir Nasıl Yapılır

Google My Business (GMB) profili oluşturma ve optimize etme

Google my business  yerel SEO stratejilerinde en önemli unsurlardan biridir. İşletmenizin doğru adresi, telefon numarası, açılış saatleri, web sitesi vb. bilgileri GMB profilinde doğru şekilde yer almalıdır. GMB profilinde harita konumunuzu doğru işaretlediğinizden emin olun.

Yerel anahtar kelimeleri hedefleme

İşletmenizin bulunduğu bölge için özel anahtar kelimeleri hedefleyerek arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Örneğin, “Opencart E-ticaret Paketleri” gibi bir anahtar kelime seçebilirsiniz.

İşletmenizin web sitesini optimize etme

Web sitenizde yerel anahtar kelimeleri kullanın. Ayrıca sayfalarınızı coğrafi konumunuza uygun şekilde optimize edin.

Google’nin sitenizi doğru anlaması için dikkatli optimize edin.

Veya seo optimizasyonu hizmeti alabilirsiniz.

İşletmenizin adres ve telefon bilgilerini diğer web sitelerinde doğrulama

İşletmenizin adres ve telefon bilgilerini farklı web sitelerinde de doğrulayarak arama motorlarının işletmenizi tanımasını sağlayabilirsiniz.

Yerel incelemeleri arttırma

İşletmeniz için müşteri yorumları alarak yerel incelemelerinizi arttırabilirsiniz. Bu, hem potansiyel müşteriler için işletmenizi daha çekici hale getirir hem de arama motorları için işletmenizin güvenilirliğini artırır. İşletme profilinize yorum alırken organik olmasına dikkat ediniz. Face yorumlar hesabınızın askıya alınmasına neden olabilmetedir.

Sosyal medyada yerel içerik yayınlama

İşletmenizin bulunduğu bölgedeki etkinlikler, kampanyalar veya yenilikler hakkında sosyal medya kanallarınızda yerel içerikler paylaşın. Bu, işletmenizin yerel toplulukta daha görünür hale gelmesini sağlayacaktır. Paylaşımlarınızda konu ile ilgili sayfalarınızın url’sini paylaşın.

Yerel SEO, işletmenizin coğrafi konumuna özel olarak hazırlanmış bir dijital pazarlama stratejisidir. Yukarıdaki adımları takip ederek işletmenizin yerel arama motorlarındaki sıralamasını artırabilir ve ayrıca yerel müşterilerle daha fazla etkileşim kurabilirsiniz.

Yerel SEO dışında diğer seo konuları için seo optimizasyon blog konularımızı inceleybilirsiniz.

Ayrıca hem e-ticaret siteniz için hemde yerel seo için sosyal medya pazarlama taktiklerinide kullanabilirsiniz.