Opencart Döviz Kuru Güncelleme İşlemleri

Opencart döviz kuru güncelleme işlemleri. Özelliklede dalgalı kur döviz ile alınan ürünlerin tl ile satılması şeklinde çalışanları oldukça zorlamaktadır. Her gün güncel kuru takip edip sitedeki ürünlerin fiyatlarını güncellemek oldukça sorun olabilmektedir. Burada opencart alt yapısı ile e-ticaret yapanlara opencart kur güncelleme yöntemlerini anlatacağız.

Döviz Kurunu Manuel Güncelleme

Opencart Döviz Kuru Güncelleme

Opencart Döviz Kuru Güncelleme

Döviz kurunu manuel güncellemek isterseniz admin panel > sistem > yerelleştirme > para birimleri sekmesine tıklayın. Ardından açılan sayfada sağ üst kısımdaki turuncu yenile butonuna tıklayın kur durumu güncellenecektir. Eğer herhangi güncelleme olmaz ise güncelenecek para birimi yanındaki mavi düzenle butonuna tıklayın. Para birimi formunda Birim Değeri bölümünü güncel kura göre değiştirip kayıt edin.

Döviz Kurunu Otomatik Güncelleme

Opencart Döviz Kuru Otomatik Güncelleme

Opencart Döviz Kuru Otomatik Güncelleme

Döviz kurunu otomatik güncellemek isterseniz admin panel > sistem > mağazalar sekmesine tıklayın. Açılan sayfada sağ taraftaki mavi düzenle butonuna tıklayın. Mağaza düzenleme bölümü açılacaktır. Üst sekmelerden yerel sekmesine tıklayın. Para Birimini Otomatik Güncelle seçeneğini evet işaretleyin ve sağ üst kısımdan sayfayı kayıt edin. Artık opencart standart para birimi güncellemesi devrede olacaktır. Daha sonra güncelleme için opencart admin paneli sayfasına her girişinizde kur güncellenecektir. Admin panele giriş yapmazsanız güncelleme gerçekleşmeyecektir. Her güncelleme için admin panele giriş yapmak durumundasınız.

Döviz Kurunu Giriş Yapmadan Güncelleme

Opencart standart döviz güncellemesi yerine diğer döviz kuru otomatik güncelleme modülü kullanabilirsiniz. Güncelleme modülü ile sisteme giriş yapmanıza gerek kalmaz. Admin panele girmesenizde otomatik olarak döviz kuru güncellenecektir.

Çoklu Para Birimi Kur İşlemleri

Opencart sitenizde çoklu para birimi kullanabilirsiniz. Opencart usd,gbp,euro ve diğer para birimi ekleme veya para birimi ayarlama işlemleri sonrası yukarıdaki otomatik yada manuel ayarlar ile güncelleyebilirsiniz. Para birimi ekleme sınırsızdır. Ancak müşteriler ürünü döviz bazında sepete atıp ödeme işlemi yapmak istediklerinde paytr , hepsipay, ipara veya iyzico yada diğer özel bankaların sanalpos servislerinden birisini kullanıyorsanız döviz hesabı açmış olmanız gereklidir aksi halde ödeme işlemi gerçekleşmeyecektir. Opencartta bunun standart bir çözümü bulunmuyor ancak buna çözüm olarak ürüne göre para birimi uygulayabileceğiniz modüller bulunmaktadır. Örneğin ürüne göre gelişmiş para birimi modülü ile her ürünü farklı bir para birimi ile sisteme ekleyebilirsiniz. Ürün sayfasında veya listelerde ise tüm ürünleri TL olarak gösterebilirsiniz. Otomatik güncellemeler ile tüm para birimleri kuru otomatik güncellenir ve TL fiyatı otomatik değişir. Örneğin, A Ürün 10 usd, B Ürün 10 Euro, C Ürün sterlin şeklinde ekleyebilir tamamını TL gösterebilirsiniz. Böylece döviz hesabı açmanıza gerek kalmaz.

Sıkça Sorulan Sorular

Para Birimi Güncellemesini Hangi Bankaya Göre Yapıyor?

opencart standart otomatik güncellemesini  ISO verilerini baza alarak günceller ancak otomatik modül kullanırsanız Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bazlı Euro , Dolar , Ruble , Sterlin ve Türk Lirasını efektif satış bazında günceller veya farklı bir kodlama ile farklı verilerde baza alınabilir.

Güncelleme Ne Sıklıkta Oluyor?

Opencart standart güncelleme otomatik güncelleme açıksa admin panele her giriş yaptığınızda ancak modül kullanıyorsanız modülün cron ayarlarından bu istenilen zamanlara ayarlanabilmektedir.

Gelişmiş Kur Güncelle Modülünde Anasayfada Diğer Para Birimlerini Gösteriyormu?

Hayır. Gelişmiş kur modülü admin panelden ürün eklerken her ürünü ayrı para biriminde göre ekleme imkanı sağlar. Para birimlerini otomatik TL’ye çevirerek sitenizde gösterir.

Gelişmiş Kur Modülü Ürün Seçeneklerinde Çalışıyormu?

Evet. Tüm ürünlerinizde ve ürün seçeneklerinde çalışmaktadır.