Opencart İle E-Ticaret Satışlarını Arttırma Yöntemleri

Opencart ile e-ticaret satışlarını arttırma yöntemleri nelerdir?

Pandemi dönemi ve gelişen teknolojilerin de etkisiyle e-ticaret çok daha fazla önem kazandı ve giderek büyümeye devam ediyor. Yapılan anket sonuçlarına ve alışveriş yapan kişilerin yorumlarına bakıldığında en kolay ve en pratik alışveriş yapılan siteleri tercih ettiklerini söylüyorlar. Örneğin bir yorumda günün büyük bölümünü yolda geçiren vakti sınırlı bir kişi aklına gelen bir ürünü almak için aracını bir kenara çekiyor ürününü bulduğu bir siteye giriyor ve ürünü seçme, sepet aşamaları ve ödeme aşamalarında zorlandığı için siteden çıktığını ve ürünü almak için başka sitelere yöneldiğini söylüyor. Peki öyleyse bizde opencart eticaret sitenizi yolculuk esnasındaki bir kişinin bile kolaylıkla ürünü alabileceği bir hale getirelim.

Sunucu Hızı

Öncelikle site içi alışverişi hızlandırmamız gerekli bunun için opencart sitemizin yeterli bir hıza ulaşması gerekiyor. Google araştırmalarına göre tüketicilerin %85’i 5 saniyeden daha uzun sürede açılan sitelerden hemen çıktıklarını söylüyor.
Öyleyse sitemizin açılış hızı 5 saniyeden daha hızlı olmalı peki bunu nasıl yapabiliriz?
Opencart alt yapısı oldukça hızlıdır ancak çoğumuz özel tasarım ve özel modülleri tercih ettiğimiz için site hızı yavaşlamaktadır. Hızlandırma çalışmasına öncelikle sunucunuzla başlamalısınız. Sunucu hızınızın iyi olduğundan emin olun. Eğer mümkünse SSD sunucu tercih edin SSD sunucu diğerlerine göre daha maliyetlidir ancak hız sorununu %70 çözmüş olursunuz.
Eğer SSD sunucu yerine normal HDD sunucu kullanıyorsanız sunucu değerlerinizi inceleyin eğer sunucu değerleriniz iyiyse ozaman opencartın bu konuda çok gelişmiş modülleri bulunmaktadır. Gelişmiş opencart modülleri ile birlikte bir seo uzmanı bu sorunu ortadan kaldıracaktır.
SSD sunucu + opencart gelişmiş optimizasyon modülleri hızınıza kimse yetişemez.

Versiyon Seçimi

Eğer opencart 3.x.x altı bir versiyon kullanıyorsanız bunu son versiyona güncelleyiniz. Son versiyonlar php 7 ve üzeri ile çalışır iyi bir sunucu verimi için bu gereklidir. Opencart son sürümlerde bir çok sorun ortadan kaldırılmıştır.

Site Yönetimi

Opencart kullanımına hazır opencart eticaret paketleri ile başladıysanız sisteminizde kullanmadığınız bir çok modül çalışıyor olabilir. Kullanmadığınız modülleri devre dışı bırakınız. Kullanılmayan bazı modüller sisteminizin gereksiz yavaşlamasına neden olabilir.

Sitenize giren müşterilerin ürün alımını hem hızlandıracak hemde kolaylaştıracak  bazı işlemleri yapmalısınız.

Örneğin ürün sayfanızda hemen al butonu varmı? Birden fazla ve çeşitli ürün alacak olan müşteriler için önemli olmayabilir ama tek bir ürünü almak isteyen müşteri ürünü almak için sitede oradan oraya bağlanması alışverişten vazgeçmesine neden olabilir.

Bu nedenle sitenizde ürün sayfalarında hemen al butonu bulunmalı. Hemen al butonu ile alışverişi tamamlayacak olan müşteriniz hemen al butonu ile sepet vb aşamaları tek tuşla atladıktan sonra aşamalı bir ödeme sayfası ile karşılaşması hayal kırıklığı oluşturabilir. Bunu önelemek için tek sayfa ödeme modülü kullanın. Tek sayfa ödeme modülünü düzenleyin gereksiz alanları devre dışı bırakın.

Örneğin gizlilik sözleşmesi vb gibi işaretlenmesi gereken kutucuklar gözden kaçabiliyor vede alışverişin sonlanmasını engelliyor. Bu durumu farkedemeyen müşteriniz sitenizin çalışmadığını düşünerek alışverişten vazgeçebilir. Özelliklede mobilde!.

Opencart Sözleşme kutucukları nasıl kaldırılır konusunu inceleyin. Sözleşme kutucukları yasal sözleşmelerin imzalanması için şarttır kaldırınca ne yapıcaz? Bunun yerine opencart dinamik sözleşme modülü kullanın.

Tek sayfa ödeme modülünüzde bülten aboneliği otomatik işaretliyse kaldırın bunu müşteri isteğine bırakın. Haber bültenine istemsiz abone olan müşteriniz ilerleyen günlerde sizden gelen bir eposta yada epostalardan dolayı kaygı duyabilir.Bu konu hakkında kapsamlı bilgi için eticaret sitesi sahiplerinin yaptığı 5 hata konumuzu inceleyin. E Posta tekrar yada telefonu tekrar girin  gibi gereksiz tekrar kutucuklarını kaldırın. Eğer spam verilerden endişeleniyor o nedenle tekrar kutucukları kullanıyorsanız opencart spam üyelikleri ve epostaları engelleme konusunu inceleyiniz.

Hızlı Kargo Uygulaması

Opencart ile hızlı kargo uygulaması için kargo entegrasyonu en iyi çözümdür. Gelen siparişleri anlık olarak kargoya bildirebilirsiniz. İyi bir ekibiniz ve ürün stoğunuz varsa aynı gün kargo imkanı sağlayabilir müşterilerinize harika bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz.

Tasarım Dizaynı

Sitenizde alışverişin hızlı yapılabilmesi konusunda tasarım dizaynı önemli bir rol oynamaktadır. Popüler tasarım anlayışında her site giriş slayt gösterisi ile başlar ancak bu bölümü bannerler ile doldurmak iyi bir fikir değildir. Sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır.Bu bölümde göz alıcı 2 yada en fazla 3 slayt gösterisi yeterlidir.

Site gövde bölümünde genellikle tüm ürünler gösterilmeye çalışılıyor buda çok iyi bir fikir değil. Anasayfa gövde bölümünü tab menü ile kategorilere bölüp aşağıya uzayan bir sayfa yerine tek bölümdede ürünleri gösterebilirsiniz.

Girişte popup uygulaması reklam amaçlı önemli ise kolay kapatılabilir olmalı ve aynı kişiye birden fazla göstermemelidir. Unutmayınki zorlayıcı unsurlar sitenizden hemen çıkılmasına neden olur.

Kategori girişlerini seo yapıcam diye uzun yazılarla doldurmayın mobil girişlerde ürünleriniz oldukça aşağıda kalacaktır bu durum kötü bir kullanıcı deneyimine sebep verir. Kısa ve öz anlatımları tercih edin. Ürün açıklama performansınızı daha çok ürün sayfalarında tercih edin.

Opencart markalar bölümünün pek kullanılmadığını farkettik. Kullanan kişilerinde en alt kısımda atıl durumda kullandıkları görünüyor oysa opencartın en güzel özelliklerinden birisidir. Markalar bölümünü öne çıkarın. Hem dikkat çekici olacak hemde kategori ve filtrelemeye iyi bir alternatif olacaktır.

Mobil Kullanım

Büyük pazaryerlerinin hemen hepsinde uygulama yada uygulama görünümlü mobil tasarım kullanıyor hatta popüler instagram tasarımı tercih edilebiliyor. Opencartta bunu yapmak zor değil opencart mobil uygulama ve instagram tarzı mobil temaları bulunuyor alternatif olarak mevcut temanıza ek olarak mobil uygulama modülüde bulunmaktadır. Bu tür uygulamalarda herşey çok pratik ve bir kaç adımda yapılacak şekilde tasarlıdır buda müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye çıkarır.

Opencart ile e-ticaret satışlarını arttırma yöntemleri ile ilgili bir kaç ip ucu verdik ilerleyen günlerde opencart ile satışları arttırma konusunda farklı yöntemleride ele alacağız.