Opencart Özel Günlerde Satışları Artırma

Opencart özel günlerde satışları artırma için bir çok özellik bulunmaktadır ancak biz bunlardan en yaygın olanları ele alacağız.

İndirim Kuponu

Opencart ile yapılan en yaygın uygulamaların başında indirim kuponu uygulaması geliyor. Bu uygulama etkili bir uygulamadır ancak doğru ve belirgin uygulandığında etkili olur. Şimdi ilk olarak özel bir gün için belirgin bir indirim kuponu yapıcaz.

Opencart Hediye Kuponu Hazırlama

Opencart İndirim Kuponu Hazırlama

Sol nagivasyon menüsünden pazarlama > kuponlara tıklayın ardından sağ üstteki mavi + butonuna tıklayın.

Örneğin Anneler günü olsun.

Kupon Adı:  Anneler Günü Özel İndirim
Kod: ANNELERGUNU
Türü: Genellikle % kullanılır ancak siz sabir tutarı seçerek belli bir tutar indirimde yapabilirsiniz örneğin %
İndirim: Yüzdeyi seçtiğimize göre yüzde kaç olacaksa yazın örneğin 10 bu durumda indirim kuponu kasada %10 indirim yapacaktır.
Toplam Tutara Göre: Kuponun çalışması için bir tutar belirlemek istiyormusunuz. Örneğin kupon 150 tl alışverişlerde geçerlidir eğer bunu yapacaksanız 150 yazın. Herhangi bir değer olmasın direkt yapsın diyorsanız boş bırakın.

Müşteri Girişi: Kupon müşteri girişi yapınca aktif olacaksa evet, misafirde faydalansın hayır işaretleyin.
Ücretsiz Kargo: Bu kupon ile yapılacak alışverişlerde kargo ücretsiz olacakmı? Olacaksa evet işaretleyin.

Ürünler:  Kupon seçtiğiniz ürünlere uygulanacaktır. Bu durumda özel gün için seçtiğimiz ürünleri seçiniz yada tüm ürünlerde olacaksa boş bırakın.

Kategori: Seçtiğiniz kategori altındaki ürünlerden seçiniz. Örneğin bu kupon belli kategorilerde geçerli olacaksa kategorileri belirtin. Tüm kategorilerde geçerli olacaksa boş bırakın.
Başlangıç Tarihi: Seçiniz.
Bitiş Tarihi: Seçiniz.
Kupon Başına Kullanım: Tüm müşterilerin bu kuponu kaç kez kullanabileceğini belirleyin. Sınırsız için boş bırakın.
Müşteri Başına Kullanım:Tek müşterinin bu kuponu kaç kez kullanabileceğini belirleyin. Sınırsız için boş bırakın.
Durumu: Açık Yapın.

Bu indirim kuponunun belirgin olması için öncelikle gözalıcı bir banner oluşturmalıyız. Bu banner ise sitenizin girişindeki slayt gösterisinde olucak. Opencart temaları içinde bu özelliğe sahip olmayan yoktur. Yönetim şekli farklı olabilir genellikle sol tarafta nagivasyon menüsünde afişlerde yer alır yada nagivasyon menüsünden eklentiler sekmesine tıklayın ardından eklentiler seçeneğine tıklayın  eklenti türünü seçin bölümünden modülleri seçin buradaki listede bulabilirsiniz. İndirim kuponumuzu belirten göz alıcı bannerimizi slayt gösterisine ekleyelim. Artık sitemize giren kişiler ilk olarak Anneler gününe özel indirim kuponunu görebilecektir.

Hediye Çeki

Opencar Hediye Çeki Nasıl Yapılır

Opencar Hediye Çeki Nasıl Yapılır

Bir başka yaygın uygulamada hediye çeki uygulamasıdır. Hediye çeki içinde bir banner hazırlayıp slayt gösterisine ekleyebilirsiniz. Hediye çeki uygulaması için özel gün ne ise örneğin Anneler günü ozaman hediye çeklerinize Anneler günü teması eklemelisiniz. Özel gün için hediye almak isteyen kişiler opencart hediye çeki satın almak isteyebilirler. Hediye çeklerine tema eklemek oldukça kolaydır. Satışlar sekmesine tıklayın ardından hediye çekleri sekmesine tıklayın. Hediye çekleri temaları sekmesine tıklayın. Yeni tema eklemek için sağ üstteki + işaretine tıklayın. Düzenlemek için tema adının sağındaki düzenle butonuna tıklayın ve Anneler günü için hazırladığınız temayı ekleyin.

Geri Sayım Sayacı Kampanyalar

Opencartın en yaygın satış arttırma yöntemlerinden biriside geri sayım sayaçlı kampanyalardır. Öncelikle kampanyalarınızı özel güne göre oluşturun. Opencart ürünlere kampanya yapımı konumuzu inceleyin. Gerisayım sayaçlı kampanyalar genellikle sitenin orta kısmında yer alır ama biz özel güne mahsus slayt gösterisinin hemen altına almalıyız. Peki bu işlemi nasıl yapabiliriz? Bu durum kullandığınız temaya göre değişkenlik gösterebilir eğer sürükle bırak düzenli tema kullanıyorsanız durum farklı standart opencart teması kullanıyorsanız durum farklı. Her iki durumdada bu uygulamayı webmasteriniz ile yapmanızı öneririz.

Girişte Popup Reklam

Bu özelliğin genel olarak kullanılmasını pek önermeyiz ancak özel günler için biçilmiş kaftandır. Anneler gününe özel kupon ve hediye çeki uygulamalrınızı ziyaretçiye hemen gösterebileceğiniz harika bir yöntemdir.

Ürün İçinde Ürün Pazarlama

Bu özellik genellikle ek modül olarak bulunur. Ürün sayfasında Anneler gününe özel indirimli diğer ürünleri müşteriye pazarlar. Genel olarak kullanılmasını tavsiye ederiz. Alternatif olarak benzer ürünler özelliğinide kullanabilirsiniz. Bu özellikte ürün içinde pazarlamak istediğiniz diğer ürünleri gösterebilirsiniz.

Hemen Al Butonu

Hediye almaya geç kalmış kişileri düşünün özel güne 2 gün kaldı ve heyecan ile birşey almaya çalışıyor. Hemen al özelliği bu tür durumlarda etkili bir tetikleyicidir aynı zamanda. Genel olarak kullanılması gereken bir özelliktir.

Banner Alanları

Banner alanları tüm opencart sitelerinde bulunan bir özelliktir ve sınırsız sayıda oluşturulabilir ek olarakta sitede dilediğiniz yerlere ekleyebilirsiniz. Özel gün için farklı bannerler hazırlayıp bu özelliği kullanabilirsiniz.

Müşterilere Bildirim

Yukarıda opencart özel günlerde satışları artırma için yaygın olarak kullanılan özel gün kampanya seçeneklerini anlattık. Tabiiki bununla bitmiyor opencart ile yapabileceğiniz daha onlarca seçenek mevcut zaman zaman blogumuzda onlarıda anlatacağız. Tüm bu hazırlıkları yaptık peki bunları müşterilerimize nasıl bildireceğiz?

Opencart eposta pazarlama özelliği ile bildirebilirsiniz. Bizdeki opencart eticaret paketleri seçeneklerinin tamamında bu özellik bulunmaktadır. Bu özellik sadece sitenize kayıtlı olan kişilere eposta gönderecektir. Sitenizin dışında kayıtlı eposta adreslerine göndermek için eposta araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer toplu eposta için güvenilir bir araç bilmiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

Facebook & Instagram Entegrasyonu

Facebook İşletme modülü

Facebook İşletme modülü İle işinizi büyütün ve daha iyi alışveriş deneyimi yaşayın.

Opencart facebook ve instagram entegrasyonu yapmışsanız zaten sitenize eklenen tüm kampanya ürünleri instagram mağazanızda anında satışa çıkacaktır.

Sosyal Medya

Sitemizde kayıtlı olan yada olmayan kişilere ulaşmanın en popüler yolu kuşkusuz sosyal medyadır. Örneğin özel güne 1 hafta var ve bir hafta önceden herkezi sitenize çekmek istiyorsunuz. Sosyal medyada bunu hergün yapmak zahmetli olabilir eğer daha profesyonel ve daha zahmetsiz yapmak istiyorsanız sosyal medya yönetim aracını inceleyin.

Sonuç: Tüm bu uygulamalar sonrası sitenizde belirgin bir satış artışı olacaktır. Buradaki uygulamalar genel olarak opencartta uygulayabileceğiniz satış taktikleridir. Biz özel günlerde nasıl kullanabileceğinizi anlattık.